"Daně by se měly měnit nejdříve v roce 2015," sdělil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Právě oblast daní je jednou z těch, na kterých se pravděpodobná budoucí koalice ve složení ČSSD, ANO a KDU-ČSL nedokáže shodnout a řešení odsouvá.

Aktuální vyjednávání o programu i personálním složení vlády probíhá hlavně v režii silnějších - ANO a ČSSD, lidovci zůstávají stranou. Bělobrádek ale tvrdí, že jeho strana nechce být ve vládě jen do počtu. "Nedůstojnou roli v koalici nepřijmeme," napsal.

V úterý se KDU-ČSL hlasitě ozvala proti plánům na zrušení lustračního zákona a padla dokonce slova, že by zrušení povinných lustrací mohlo ohrozit jejich vstup do vlády.

Nejvyhrocenější spor ale vedou lidovci s koaličními partnery o církevní restituce. Tvrdí, že už se k zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi vracet nechtějí, je to pro ně uzavřená kapitola. "Bojujeme tím za spravedlnost a právní stát," uvedl Bělobrádek.

 

S předsedou ČSSD, který prosazuje revizi církevních restitucí, se prý zásadně rozchází i v dalším tématu - přístupu ke KSČM. Zatímco sociální demokracie původně plánovala přizvat komunisty do vlády, Bělobrádek jakoukoliv spolupráci s KSČM odmítá.

Šéf KDU-ČSL zmínil také rozpor mezi českými a německými lidovci. "Domníváme se, že jaderná energie by měla být součástí energetického mixu ČR," uvedl.

Přečtěte si všechny odpovědi Pavla Bělobrádka:

Online rozhovor

vložit otázku
18.11.2013 14:18 A. Fisher
Dobrý den pane Bělobrádku. Církev se považuje za jakéhosi zástupce Boha na zemi. Cítíte se vy sám, spolu s KDU-ČSL, zástupcem Boha v politice? Proč má mít Bůh svého oficiálního zástupce na zemi a proč v politice? Není Bůh a víra v něho věcí ducha, nikoli organizací, moci, majetku a peněz? Děkuji za odpověď.
18.11.2013 16:01 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, KDU-ČSL zastupuje pouze své voliče.
18.11.2013 14:20 Daemon
Pane Bělobrádku, církev a křesťanské náboženství vůbec se zaštiťuje vysokým stupněm morálky a etiky. Připadá Vám etické chtít náhrady za ukradený majetek po lidech, kteří ho neukradli a kteří ho zaplatí na daních ? Neměli by to náhodou zaplatit Komunisté ?
18.11.2013 16:03 Pavel Bělobrádek
Tento majetek po desetiletí spravoval stát, který z něj měl zisky. Náhrady jsou za nevydaný majetek, tedy státu zůstane podstatná část hmotného majetku, za něj jsou vypočítány finanční náhrady.
18.11.2013 14:22 Konstantin
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na téma pro všechny povinného očkování v ČR. Zlé jazyky tvrdí, že svým rozsahem, načasováním (u dětí ve věku 6 týdnů) atd. nadělá více škody, než oficiální statistiky připustí, a ano, někteří dokonce tvrdí, že za tím stojí farmaceutická lobby, která štědře lubrikuje lékaře a jejich okolí. Pokud KDU hovoří o tom, že je třeba volit jako v Německu, nebylo by od věci převzít tamější model, který poskytuje jednotlivci více svobody? S pozdravem Konstantin
18.11.2013 16:04 Pavel Bělobrádek
Jako medicínsky vzdělaný člověk jsem zastáncem povinného očkování proti závažným chorobám, naopak např. u očkování proti chřipce si jeho účelností jist nejsem.
18.11.2013 14:32 LSD
Proč se stále hovoří o restitucích, když to žádné restituce nejsou? Jedná se o dar církvím z majetku státu. Odůvodnění, že je to nutné, abychom dosáhli odluky církve od státu je lživé. Vydejme nesporný majetek a uzákoňme odluku církví od státu. Nevidím jediný důvod, proč platit mzdy duchovních ze státního rozpočtu. Pokud si chcete platit svoje duchovní a rozsáhlý aparát, tak ať si je věřící platí ze svých příspěvků. Jak se díváte na tuto možnost financování církví?
18.11.2013 16:12 Pavel Bělobrádek
Nejedná se ani o dar ani o restituce. Výraz restituce je používán nesprávně, jako zjednodušení. Jedná se o nápravu majetkových křivd. Částečně se jedná o návrat ukradeného majetku, za nevydaný majetek je potom finanční náhrada. Tento majetek byl do doby zcizení komunistickým režimem ve vlastnictví církví a náboženských společností. Pokud náboženské společnosti neprokáží, že majetek vlastnily, vydán jim být nemůže. Věřící si sami pravidelně na chod církve přispívají. Je to otázka právní, kdy dochází k narovnání důsledků komunistického znárodňování a dojde k úplné finanční odluce církví od státu. Model financování církví pak bude pouze jejich záležitostí, což pokládám za správné.
18.11.2013 14:44 Matěj
Dobrý den, kdy si vy osobně myslíte, že vznikne nová vláda? Děkuji za odpověď, Matěj
18.11.2013 16:12 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, to se neodvažuji odhadnout...
18.11.2013 15:02 Martin23
Dobrý den, co motivuje Vaši politickou stranu, že se takto staví k zákonu o vyrovnání se státu s církvemi, který byl v poslanecké sněmovně protlačen hlasem poslance náhradníka odsouzeného za korupci, proti vůli opozice a výrazné části obyvatel této země? Celý legislativní proces kolem církevních restitucí a nastavených pravidel volá po tom, aby se nově vznikající vláda, která chce změnit politické poměry v zemi k takto diskutabilnímu zákonu vrátila. Děkuji Martin23
18.11.2013 16:14 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, motivuje nás k tomu právní vědomí a bojujeme tím za spravedlnost a právní stát.
18.11.2013 15:07 Franta
Neobáváte se, že pokud vstoupíte do vlády, tak vám to uškodí u voličů a po dalších volbách zase ze sněmovny vypadnete?
18.11.2013 16:14 Pavel Bělobrádek
Pro nás je důležité, co je ve prospěch České republiky. Podle toho se zařídíme.
18.11.2013 15:17 Pepa
Náš pan farář s restitucemi nesouhlasí a říká, že to na církev přenese velkou zátěž a velké starosti. Nakonec nikdo ani neví, jak to bude časem s jejím financováním. Mnoho věřících z venkova má strach z toho, že zbohatnou zejména některé řády, ale farnosti na venkově se nebudou mít z čeho financovat, protože výnos z nějakého aru polí nebo kousku zahrádky údržbu a provoz kostela nevytrhne. A časem si budou muset lidi platit i svého faráře. A to nevím, jak dopadne, protože do kostelů zejména na venkově chodí stále méně lidí a když je nějaká sbírka, tak se vybere třetina toho, co před dvaceti lety. Nemáte strach z toho, že nakonec církev na venkově, která přežila 40 let bolševika, nepřežije "samofinancování."
18.11.2013 16:16 Pavel Bělobrádek
To je věcí církví a náboženských společností. Pokud se schváleným systémem souhlasily, je to zcela v jejich rukách.
18.11.2013 15:42 Katka
Pane předsedo, budete usilovat o post ministra zemědělství? Budete prosazovat, aby na úřadu Ministerstva zemědělství usedl (ať již v pozici ministra nebo náměstka) Marian Jurečka nebo raději senátor Petr Šilar? Vaše volička z Orlickoústecka Kateřina
18.11.2013 16:18 Pavel Bělobrádek
O personálních otázkách orgány strany ještě nejednaly vzhledem k tomu, že ještě nejsou vyřešeny programové rozdíly. Otázka rozdělení ministerstev a jejich personálního obsazení je ještě příliš vzdálená. Proto ji ještě neřešíme.
18.11.2013 15:47 Noe
Dobrý den. Za posledních 24 let jsem nezaznamenal ani jeden článek, glosu, reportáž, v němž by se zástupce církve (zejména katolické) pozastavoval nad neutěšenou situaci ve státě, nad tím, že je stále méně peněz pro nemocné, důchodce, že přibývá bezdomovců, exekucí ap. Zato článků o sporech, který objekt, polnost, les, hrad, zámek, má církev dostat a kolik desítek miliard si nárokuje ještě navíc, jsou mraky. Kam se, dle vašeho názoru, vytratila z církve morálka, soucit a Kristovo poslání?
18.11.2013 16:22 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, domnívám se, že nečtete ta správná periodika a nezaznamenal/a jste, že Charita ČR je největším subjektem pracujícím v oblasti sociálních služeb a že ji zřizuje katolická církev. Je to práce s opuštěnými, bezdomovci, matkami v nouzi apod. Obdobně je to např. i v evangelické diakonii nebo možná znáte ADRA (advenstisté).
18.11.2013 15:52 P.B.
dobré odpoledne, pevně věřít , že ČSSD a ANO splní svoje předvolební sliby a svoji snahu o revizi nehorázného zákona o církevních testitucích dotáhnou do konce , i přes "pravděpodobnou snahu" KDU-ČSL to všemožně brzdit a sabotovat......Nebylo by lepší , aby se Vaše strana o vládní angažmá raději vůbec neucházela ? DĚKUJI za odpovědˇ P.B.
18.11.2013 16:23 Pavel Bělobrádek
Dobré odpoledne, náš názor je konzistentní, ostatní jsem již zodpověděl výše.
18.11.2013 15:58 Miri
Dobrý den pane Bělobrádku, jak je nakonec dobře, že se KDU-ČSL nedostala v období, kdy se jednalo o vyrovnání s církvemi, do parlamentu. Dovedu si představit tu hysterii, která by se snesla na tuto pol.stranu, včetně podezření a obviňování z nějakého profitu. Že k tomu došlo až po 23 letech, má na svědomí V.Klaus, který přišel s tím, že v rámci restitucí, církve odškodněny nebudou, ale chtěl tuto restituci řešit samostatným zákonem, kdy moc dobře věděl, že k tomu tak brzo nedojde, nebo lépe, nedojde vůbec. Pan Kasal - volič prezidenta V.Klause proti vůli lidovců, by Vám o tom mohl třeba povyprávět, pokud bude objektivní a uzná své pochybení. Pokud to neuzná, mějte se před ním na pozoru. Máte v něj důvěru? Zdař Bůh
18.11.2013 16:24 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, kritika se na nás snáší i tak. A ačkoli jsem s volbou V. Klause nesouhlasil, důvěru v J. Kasala mám.
18.11.2013 15:59 Pavel
Dobrý den, zajímalo by mne proč poslanci zvolení za KDU-ČSL nepodporují zákon o zrušení anonymních akcií prosazovaný platformou Rekonstrukce státu
18.11.2013 16:26 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, to je absolutní nesmysl. Kde jste na to přišel? Rekonstrukce státu již tuto záležitost považuje za vyřešenou, my naopak chceme důsledné zrušení anonymních akcií.
18.11.2013 16:06 Ondřej Teplý
Dobrý den pane Bělohrádku. Nevadí vám, že předseda ČSSD , horký favorit na křeslo předsedy vlády a možný váš koaliční partner se nebrání spolupráci s KSČM? A nebojí te se, že by jste v koalici s ČSSD a ANO byli jen "do počtu" ?
18.11.2013 16:28 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, v tom se s panem předsedou Sobotkou radikálně rozcházíme, do počtu být nehodláme, proto jednáme. Nedůstojnou roli v koalici určitě nepřijmeme.
18.11.2013 16:07 Julie
Dobrý den, proč si všichni politici hned po volbách hrají s daněmi a chtějí dělat daňové reformy? Nesouhlasím s touto praxí. Od předchozí vlády jsou již teď v zákonech nastaveny postupné (ale zásadní) změny v daních v souvislosti s náběhem projektu Jednotného inkasního místa, ve kterém MF už utratilo spoustu peněz. Bere se při jednání budoucí koalice o daních toto v úvahu? PS. způsob včlenění těch postupných změn do různých zákonů je dost krkolomný. I daňoví poradci se občas přou, od kdy se má např. zrušit superhrubá mzda.
18.11.2013 16:29 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, protože to měly v programu a voliči jim dali důvěru. Osobně preferuji, aby se v příštím roce daně neměnily a změny aby nastaly nejdříve v roce 2015.
18.11.2013 16:14 Daniel
Hezké odpoledne, jak působí Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka při osobním setkání? Děkuji, Dan
18.11.2013 16:29 Pavel Bělobrádek
Hezké odpoledne, roztomile.
18.11.2013 16:16 volič kdu
Dobry den, říkáte, že chcete zefektivnit státní správu, snížit provozní výdaje atd., nevím, jaké máte informace z praxe, ale například u bezpečnostních sborů už není kde dále šetřit. Řeči politiků o úsporách ve mě vyvolávají ironický úsměv.
18.11.2013 16:31 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, pracoval jsem 7 let jako státní úředník, mimo silové složky, a zde vidím velký prostor pro úspory. Stejně tak v hospodaření se státním majetkem, jak centrálních institucí, tak ve státních a polostátních podnicích.
18.11.2013 16:19 Hanyss
Pane Bělobrádku, co říkáte na Německé odklonění od jádra? Dá se čekat stejný postoj časem i v české křesťanské demokracii? Jinak díky z vaše jasné a stručné odpovědi, nejste v tom jako jiní.)
18.11.2013 16:32 Pavel Bělobrádek
V tomto bodě se s německými křesťanskými demokraty neshodujeme. Domníváme se, že jaderná energie by měla být součástí energetického mixu ČR.
18.11.2013 16:20 tomáš
Dobrý den, kde se berou důvody vašeho přesvědčení, že sociální demokracie je seriozním partnerem, který neusiluje pouze o to, aby sloužil "svým" kmotrům ?
18.11.2013 16:33 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, voliči rozdali karty a my s nimi musíme hrát.
18.11.2013 16:24 Leo
Pane Bělobrádku, máte taky pocit, jako váš pan místopředseda, že jednání o vládě se vlečou? Co uděláte pro to, aby se urychlila? Děkuji.
18.11.2013 16:34 Pavel Bělobrádek
Zodpovědnost vedení vyjednávání má především ČSSD. My jsme k jednání připraveni, rychlost tedy nezávisí na nás.
18.11.2013 16:33 fifina
Dobrý den, jak se současné pracovní vytížení projevuje na vaší roztroušené skleroze? Budete se třeba ve sněmovně zasazovat o to, aby se našly peníze pro moderní léčbu pro všechny pacienty s touto diagnozou? Františka
18.11.2013 16:35 Pavel Bělobrádek
Dobrý den, subjektivně ani objektivně nijak, budu se snažit, aby dostupnou léčbu dostali všichni potřební, a to bez ohledu na diagnózu.
18.11.2013 16:39 nerozumím Vám
Církve v minulosti vždy tvrdily, že jejich majetek slouží účelům stanoveným státem a vystupuje jako užitečná nadace. Souhlasíte s tím, aby stát tak jako v minulosti i nyní rozhodoval o tom, jak církve mají s majetkem nakládat, což platilo do té doby, dokud Váš předchůdce Svoboda nenavrhl jinou právní úpravu vlastnictví, která byla z inciativy lidovců schválená. Domníváte se, že by bylo vhodné zavést například povodňovou daň na majetky od státu, které nebudou vysoutěžené či restituované, když plnění církvím není, jak tvrdíte, restituce? Takováto daň by postihla jak zlaté padáky tak plnění v rámci majetkového vypořádání a odpadly by řeči o daru církvím ke škodě většiny obyvatel. Zároveň by toto plnění sloužilo účelům stanoveným státem, což církve prosazovaly v minulosti. Jste ochotni podpořit, aby stát rozhodoval o daních samostatně nebo se budete ptát církví? Podpoříte zřízení vyšetřovací komise k určení způsobu stanovení majetkového vypořádání a jeho výpočtu?
18.11.2013 16:50 Pavel Bělobrádek
Pěkný den,když se někomu vrátí to, co mu bylo ukradeno, nevidím důvod, aby se mu nařizovalo, jak má se svým majetkem nakládat. Povodňová daň je povodňová daň a nevidím v tom souvislost. Stanovení majetkového vypořádání není tajné, komise není třeba. Církve budou platit daně jako jiné právnické osoby.
18.11.2013 16:42 Petr
Dobrý den, jestli můžete úvést, kolik stála KDU-ČSL volební kampaň? A jak je na tom tato strana finančně? Máte dluhy. Děkuji za ospověď.
18.11.2013 16:51 Pavel Bělobrádek
Pěkný den, faktury dobíhají, bude to cca 30-31 milionů korun. Dluhy máme, ale splácíme je, příští rok bychom měli být bez dluhů.
18.11.2013 16:46 Julie
Dobrý den, uvedl jste, že jste pracoval 7 let ve státní správě. Přepokládám, že už je to delší čas - poslední 4 roky se opravdu škrtá. Problém je v tom, že škrty jdou nejdříve za platy státních zaměstnanců. Odnášejí to zejména zaměstnanci příspěvkových organizací. V resortu zemědělství navíc proběhlo několik zrušení a sloučení pracovišť, další jsou naplánována. Místo pochvaly ale státní úředníci pořád slyší "neplýtvejte". když se podíváte na vývoj státního rozpočtu, nárůsty jsou u kapitol, které nezřizují příspěvkovky (ÚHOS, ÚOOÚ, Statistický úřad). Kdy přestanete měřit všem stejným metrem as uznáte, že za poslední roky došlo ke zlepšení? Co bude tím signálem?
18.11.2013 16:54 Pavel Bělobrádek
Pěkný den, škrtalose už za nás. Souhlasím, že se šlo cestou snižování (zmrazení) platů, nikoli racionalizací státní správy. Je třeba přijmout zákon o státní službě, provést audity a zracionalizovat státní správujako celek.
18.11.2013 16:52 Marty
Dobrý den, jaký máte názor na policejní zásahy v growshopech, jen pár okamžiků před tím, než se do lékáren dostanou drahé konopné léky. Spousta pacientů s RS na produkty z lékáren nemají peníze.
18.11.2013 16:55 Pavel Bělobrádek
Pěkný den, situaci podrobně neznám. To je jistě pravda, to je ale věc úhradové vyhlášky a doby, než budeme mít výrobce, který bude léčivé přípravky schopen vyrábět levněji, např. v domácí produkci.