Za uzavření nevýhodných smluv Obvodní soud pro Prahu 1 uložil bývalému šéfovi Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Janu Komárkovi dvouletý podmíněný trest.

Podle státního zástupce Komárek uzavřel před pěti lety nevýhodné smlouvy na nákup elektřiny, čímž mohl způsobit škodu nejméně 439 milionů korun. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, muž se na místě odvolal.

"S rozsudkem nesouhlasím, jsem přesvědčen, že v celém průběhu líčení se neprokázalo jediné pochybení Správy železniční dopravní cesty, v jejímž čele jsem stál. Vynesený rozsudek je pro mne obrovským překvapením a určitě velkým zklamáním," řekl krátce po vynesení rozsudku někdejší ředitel.

Komárek podle obžaloby v prosinci 2008 jako generální ředitel SŽDC uzavřel smlouvy na dodávky elektřiny na roky 2010 a 2011, přestože věděl, že ceny ve smlouvách neodpovídají tržním cenám. Cena elektřiny mezi 13. listopadem, kdy byla vybrána jedna z nabídek, do 19. prosince téhož roku, kdy byla smlouva podepsána, na burze klesla.

Cena elektřiny, která byla sjednána jako fixní, tak prý byla ve smlouvě na rok 2010 předražena nejméně o 201 korun za megawatthodinu, ve smlouvě na rok 2011 pak nejméně o 181 korun.

Škoda nebyla způsobena díky tomu, že společnosti České dráhy a ČD Cargo, kterým měla SŽDC energii prodávat, s ní smlouvy nakonec neuzavřely.

Komárek podle státního zástupce vývoj cen průběžně sledoval a nechal si zpracovat přehled cenového vývoje na pražské energetické burze. Navíc prý věděl o obecném poklesu cen kvůli nastupující ekonomické krizi i o tom, že může výběrové řízení zrušit.

"Přestože věděl, že není povinen takto sjednané smlouvy uzavřít, tak jejich podpisem dne 19. prosince 2008 akceptoval nevýhodnou cenu," zdůvodnila odsuzující verdikt předsedkyně senátu Helena Králová.

Soud Komárka předtím dvakrát osvobodil

Obvodní soud se přitom kauzou zabýval již potřetí, dvakrát Komárka osvobodil. Odvolací soud však vždy rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Protože je podle Králové prvostupňový soud vázán právním názorem nadřízené instance, tak napotřetí byl exšéf SŽDC uznán vinným.

Soud mu uložil dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou tří let.

"Soud má za to, že není třeba ukládat obžalovanému žádný přísnější trest a už vůbec ne trest zákazu činnosti (práce se státním majetkem), jak bylo navrhováno státním zástupcem," dodala soudkyně. Muži za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozilo až osmileté vězení.

Žalobce by chtěl pro Komárka zákaz činnosti

Státní zástupce Tomáš Černý po verdiktu sdělil, že se velmi pravděpodobně odvolá. "Podle našeho názoru trest zákazu činnosti uložen být měl, takže v tomto směru je dost pravděpodobné, že odvolání do trestu podáno bude. Ale nechci v tuto chvíli předjímat," řekl žalobce.

Někdejší dlouholetý ředitel vinu od počátku odmítá. U soudu se již dříve hájil tím, že neměl o cenách na burze přehled, k dispozici neměl ani žádné analýzy, jak tvrdí státní zástupce. Smlouvy prý podepsal, protože odborníci ze SŽDC k nim neměli žádné výhrady, nezpochybnili tedy ani cenu kontraktů a ani jejich délku. Podle něho měli také experti informace, že cena bude opět narůstat, a proto považovali fixní cenu za odpovídající.