Po dvou a půl letech sporů je jasno: bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se vyhnul soutěži na zajištění počítačových systémů pro výplatu sociálních dávek. A jeho úřad tím porušil zákon.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v úterý pravomocně nařídil, že ministerstvo musí Drábkovy smlouvy zrušit. Rozhodnutí úřadu má server IHNED.cz k dispozici.

Důsledky zakázky, kterou bez soutěže získala společnosti Fujitsu Siemens a její dodavatelé, stále trvají. Drábkův náměstek Vladimír Šiška je kvůli ní stíhaný policií. A ministerstvo řeší, kdo vlastně bude systém nově provozovat.

Jak Drábek a spol. obešli otevřenou soutěž: zakázku naroubovali na už dříve uzavřenou rámcovou smlouvu o poskytování IT služeb se společností Fujitsu Technology Solutions, kterou podepsal ještě Ivan Langer (ODS) na ministerstvu vnitra.

A na tuhle smlouvu pak navázali dodatky, které se už konkrétně týkaly sociálních dávek. I se seznamem subdodavatelů, jejichž jména Drábek zpočátku tajil. Byly mezi nimi přitom i firmy s nejasnými vlastníky nebo společnost kamaráda hlavního mozku zakázky – exnáměstka Šišky.

Drábek nadto dlouho nechtěl dodatky zveřejnit: s neobvyklým tvrzením, že by se tím mohly ohrozit bezpečnostní zájmy státu.

Že musí ministerstvo dva klíčové dodatky zrušit, nařídil antimonopolní úřad poprvé v srpnu. Ministerstvo i Fujitsu Siemens se odvolaly, rozhodnutí nyní ale potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. "Neshledal jsem důvody, pro které by bylo nutno napadené rozhodnutí změnit nebo zrušit," napsal Rafaj do usnesení.

Drábek, který musel kvůli tomuto skandálu odejít, systém i zakázku dodnes hájí. „Postup byl správný, protože byl realistický,“ opakoval Drábek. A dodával, že jeho systém státu ušetří 200 milionů. I nejvyšší kontroloři ale nedávno konstatovali, že zakázka byla neprůhledná, a navíc se proti původním plánům prodražila o 1,5 miliardy.

Miliony potečou dál

Zatímco policie zakázku vyšetřovala a řešil ji ÚOHS, firmám ze zajišťování výplaty dávek dál plynuly peníze - Fujitsu měsíčně inkasuje zhruba 50 milionů. Peníze pak dál tečou subdodavatelům Fujitsu. Tím největším je společnost Vítkovice IT Solutions.

Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová (TOP 09) si nechala vypracovat krizový scénář: co dělat, když nakonec antimonopolní úřad skutečně smlouvy zruší. Výplata dávek se totiž na úřadech práce nesmí zastavit. Navrhla proto, aby - do tentokrát už férového výběrového řízení - systém dočasně provozovaly stejné firmy jako dnes. Úplně se od nich odstřihnout by prý bylo příliš velké riziko, že výplata zkolabuje.

Ministr v demisi František Koníček pak rozhodl, že systém budou zatím bez soutěže spravovat Vítkovice IT Solutions.

O zakázku má stále zájem společnost OKsystem, která výplatu řídila od 90. let a již ze hry vyšachoval právě náměstek Šiška a jeho dodatky ke smlouvám. Jednatel Martin Procházka tvrdí, že je připravený systém znovu kdykoli převzít.