Německo se bude podílet na likvidaci syrských chemických zbraní a část jejich komponentů zničí na svém území, jak ve čtvrtek oznámil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Podle něj žádný stát, který k tomu má prostředky, by v tomto případě neměl odmítat využití své technické kapacity.

"Rozhodli jsme ve vládě, že se nebudeme vyhýbat odpovědnosti a že přispějeme. Pomůžeme zničit část chemického materiálu. Německá armáda má technické možnosti udělat to v Münsteru," řekl Steinmeier na tiskové konferenci.

V dolnosaském Münsteru je velká vojenská základna a současně tam sídlí Společnost k likvidaci chemických bojových látek a staré zbrojní zátěže (GEKA), která podle agentury DPA jako jediná v Německu smí ničit chemické zbraně.

Německo se nebude podílet přímo na likvidaci nebezpečného arzenálu ze Sýrie, ale bude odstraňovat látky, které při jejich ničení vzniknou. Konkrétně podle společnosti GEKA půjde o několik stovek tun chemikálie, která vzniká při rozkladu yperitu. Tento první krok budou provádět Spojené státy na lodi uprostřed Středozemního moře.

Chemikálie podobná tekutému průmyslovému odpadu se bude podle DPA v kontejnerech po moři převážet do Německa a pak poputuje na nákladních automobilech nebo po dráze ke spálení v Münsteru. Při spálení se látka zcela zničí a zůstanou po ní jen neškodné soli.

Chemikálie musí být zničeny do června

Sýrie loni přistoupila na to, že svůj chemický arzenál zlikviduje. Má se to stihnout do poloviny letošního roku. V Sýrii bylo na 1300 tun chemických zbraní, jejichž likvidaci koordinuje mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Část už jich bylo ze Sýrie vyvezeno, avšak nestihl se původní termín. Podle něj měly být zbraně mimo Sýrii do konce prosince. OPCW přesto doufá, že termín pro likvidaci se splnit podaří.