Z evropských fondů Česká republika čerpala v minulém roce nejhůře ze všech zemí Evropské unie. Nedočerpala okolo 10 miliard korun. Nedokázala využít hlavně peněz vymezených pro výzkum a inovace, kde se nepovedlo vyčerpat až sedm a půl miliardy.

Na brífinku po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). "Česká republika je na tom úplně nejhůře ze všech evropských zemí. Za loňský rok jsme měli bilanci deset miliard korun nedočerpaných z evropských fondů. V rámci celé EU je to 16 miliard, takže my tvoříme větší část této ztráty, a to je skutečně velmi neradostné zjištění," uvedla Jourová.

Vláda chce mít do konce února krizový plán. Podle něj by mělo ministerstvo každý měsíc informovat o stavu čerpání evropských peněz veřejnost.

Součástí krizového plánu má být také pravidelné jednání s Evropskou komisí. "Chceme, aby nám ještě jednou uvěřila, že jsme zemí, která se umí postarat o evropské prostředky," vysvětlila Jourová s tím, že ve středu zamíří do Bruselu, aby se setkala s komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

Ještě větší riziko hrozí dotacím pro Česko pro tento a následující rok. Podle nejhoršího scénáře můžou tuzemští příjemci dotací přijít až o 100 miliard korun, z toho letos bezmála o 25 miliard.

Nejproblémovější budou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) programy životního prostředí a výzkumu a inovací, kterým hrozí nedočerpání až 20 miliard korun.

Předseda vlády také uvedl, že je potřeba zjistit, jací "kostlivci ve skříni" se skrývají na jednotlivých ministerstvech. "Mezi problémovými zakázkami jednoznačně převažovaly IT systémy, ale nemůžeme vyloučit i jiné problémy," řekl Sobotka.

Příčinami špatného čerpání v minulém roce jsou podle ministryně Jourové zejména špatné časové plánování, kdy žadatelé nechávali vše na poslední chvíli, a špatný kontrolní systém, který způsobil a může způsobit další dodatečné sankce.

"Velmi rizikové jsou velké projekty nad 5 milionů eur, které blokují největší množství peněz," řekla Jourová s tím, že alespoň některé je možné rozfázovat a přesunout do nového období.

Česko mohlo v minulém programovacím období získat až 800 miliard korun. Domácí příjemci dotací z evropských fondů však z toho získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun. Jde o 63,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v těchto letech k dispozici. Z celkové dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.