Běžné politické vyjednávání, nebo podplácení? Česká justice a politika po několika měsících opět řeší stíhání bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. Ten si v úterý převzal zásilku od olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, který jej obvinil z podplacení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Žalobce na webových stránkách zastupitelství přitom uvedl, že kauza expremiéra má dát odpověď na otázku, "zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod."

ODS, která se za svého expředsedu postavila, je takové odůvodnění nepřijatelné.

Ištván je škůdce demokracie

"Tady už nejde o korupci, nejde ani o Petra Nečase, nejde o ODS, nejde o pravici a levici, ale teď už jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry. Dosazování do různých funkcí je součástí demokratické politiky, ať se nám to líbí, nebo ne," prohlásil šéf občanských demokratů Petr Fiala. Podle něj nejde dělat experimenty na lidech a obvinit "expremiéra jen proto, aby žalobce dostal odpověď na zásadní otázky celospolečenského významu."

Občanští demokraté následně vyzvali novou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ODS), aby Ištvana v čele olomouckého vrchního státního zastupitelství vyměnila. "Ištván nemůže ani nesmí dále vést státní zastupitelství. Každým dnem tak škodí státu," dodal bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Válková: Načasování mě překvapilo

Ministryně spravedlnosti Helena Válková připustila, že byla načasováním obvinění expremiéra Petra Nečase rovněž překvapena. Zároveň ale považuje za dobré, aby se politici báli, zda nepřekročili hranici mezi politickým vyjednáváním a korupčním jednáním.

"Překvapena jsem byla, ale tím nechci říkat, že by to mělo být později, nebo dříve," řekla Válková. Ve věci hodlá postupovat zdrženlivě a nechat orgány činné v trestním řízení pracovat.

Mezi dokumenty jsou přepisy SMS zpráv

Nečasův advokát Josef Lžičař řekl, že jeho klient dostal dokumenty o obvinění v úterý kolem 17:00. "Jak mi to tlumočil, jsou tam kvanta různých esemesek, všechno se to vztahuje k období tuším září až říjen 2012. Potom jsou tam zřejmě ještě nějaké odposlechy," popsal.

Poznatky, kterými policie dokládá údajný trestný čin, jsou podle něj již známé. "Orgány činné v trestním řízení o nich věděly již v prvé polovině roku 2013, protože ke stíhání poslanců ODS došlo v červnu 2013. Mohu si jen klást otázku, proč dochází k takto opožděnému trestnímu stíhání," doplnil právník.

V případě prokázání viny hrozí Nečasovi podle trestního zákoníku jeden rok až šest let vězení, propadnutí majetku nebo pokuta.

Nečas serveru reflex.cz řekl, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Jakoukoli korupci expremiér popírá.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Policie zároveň slibovala rozkrýt napojení takzvaných kmotrů na politiky. V tomto případě zatím žádná obvinění nepadla.