Případný zásah Severoatlantické aliance na ukrajinském Krymu, který obsadili údajně ruští vojáci, nepřipadá podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v úvahu.

Stropnický navíc soudí, že neúspěchem skončí monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jež se zatím na poloostrov ani nedostala. Stropnický se v nedělní Partii televize Prima vyslovil pro diplomatické řešení takzvané krymské krize.

"Ani laik si nemůže myslet, že tam nějaký zásah alianční síly může něco vyřešit," řekl v Partii Stropnický. "Ukrajina není členem NATO a u OSN by musela jednat s Radou bezpečnosti, v níž je stálým členem Ruská federace," vysvětlil ministr.

Stropnický obhajoval mírný přístup západních mocností. "Diplomatická cesta je považována za měkkou, ale ona není bezzubá," myslí si Stropnický, který se sám označil za člověka, který nevolá po nejmírnějších řešeních.

"Diplomatický tlak lze stupňovat," řekl bez bližších podrobností Stropnický. Odmítl možnost demonstrace síly v podobě velkého vojenského cvičení NATO.

Putin uspokojuje poptávku po velkém Rusku

Příčinu vojenské intervence Ruska na Ukrajině přisoudil ministr ruskému komplexu po ztrátě pozice mocnosti v době rozpadu Sovětského svazu. "V Rusku je poptávka po velkém Rusku jako velmoci. Putin se ji snaží naplnit. Je tam komplex ztracené velikosti. A jde o snahu se do této vysněné role vrátit," míní Stropnický. Poznamenal také, že převoz zraněných Ukrajinců do Česka stál celkem zhruba 15 milionů korun.

Počátkem minulého týdne ministr Stropnický vyjádřil pochybnost, zda by se měly za současné situace ruské firmy podílet na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. V televizi Prima už tak radikální nebyl. Na přímý dotaz uvedl, že nevidí jako zásadní problém fakt, že Temelín spotřebovává ruské jaderné palivo.