Protikorupční policie zasahovala v budově ČEZ. Podle České televize, jež o zásahu informovala jako první, požadovala materiály k jedné z obchodních transakcí, při které mohlo dojít k vyvádění peněz z této firmy.

Podle informací Respektu jde o případ, kdy ČEZ vykupoval minoritní akcie v bývalé Severomoravské energetice, kterou v minulosti ovládl. Někteří lidé z vedení ČEZ údajně zvýšením výkupní ceny akcií poškodili mateřskou firmu o 300 milionů korun.

Tuto informaci potvrdil i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Nikoho jsme téměř neviděli. Přišli si akorát pro dokumenty k případu vytěsňování akcionářů ze Severomoravské energetiky. Vím, že to bylo výrazně méně dokumentů než k solárním elektrárnám," uvedl pro server IHNED.cz Kříž. Dodal, že do sídla firmy přišli před devátou ráno tři muži v civilu a zůstali až do odpoledne.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák odpoledne na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že policie firmu požádala o součinnost a vydání dokladů. Důvodem podle něj byla transakce, jež se týkala dohody o narovnání s minoritními akcionáři, kteří rozporovali výši plnění při odkupu akcií SME, kterou ČEZ ovládal.

Menší minoritní akcionáři SME vedli s ČEZ od roku 2006 soud, koncem loňského roku ale uzavřeli mimosoudní dohodu a ČEZ jim vyplatil 349 milionů korun, tedy řádově víc než původně zamýšlel. Pokud by totiž ve věci rozhodl soud a malí akcionáři vyhráli, vznikl by nárok také pro EDF, která v té době držela 94 procent z celého minoritního podílu v SME. ČEZ by tak francouzské firmě musel vyplatit zhruba 700 milionů korun, které ale dohodou zachránil, uvedl Novák.

"Soudní spor skončil, žaloby byly staženy," řekl Novák. Podmínkou výplaty plnění bylo zastavení soudního řízení, peníze byly vyplaceny z notářské úschovy, doplnil manažer právního útvaru ČEZ Juraj Szabó.

Protikorupční policie podle Respektu přišla pro dokumenty i do investiční společnosti Arca Capital. Ta totiž od minoritních akcionářů Severomoravské energetiky většinu akcií vykoupila - a ČEZ tak řádově stovky milionů korun vyjednaného jako navýšení původní výkupní ceny zaslal právě jí.

"Policie si k nám přišla pro dokumenty v rámci svého rutinního postupu při vyšetřování. Jsem přesvědčen, že to byl velmi korektní obchod a vše bylo v pořádku," řekl Respektu majitel Arky Pavol Krúpa.

Policie vyšetřovala ve firmě ČEZ již v prosinci minulého roku. Tehdy ji zajímala povolení k výrobě tří solárních parků. Prý mohla být získána podvodem. Kdyby tomu tak bylo, pobíraly by tyto elektrárny neprávem dotace na sluneční elektřinu.

Elektrárna Vranovská Ves byla podle oficiálních dokumentů dokončena bez vad 3. prosince 2010 – tedy ještě před 1. lednem 2011, kdy klesla podpora takzvané zelené elektřině. Ale ještě čtvrt roku potom se tam podle dokumentu, který získala ČT, zapojovaly solární panely a rozvaděče.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni meziročně snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.