Kriminalisté vyšetřují případ jednoho z největších daňových úniků při obchodování s pohonnými hmotami za poslední roky. Škoda ve výši zhruba 2,3 miliardy korun vznikla od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska.

15 obviněných k tomuto účelu využívalo řetězec nejméně 66 obchodních společností, kam byli do vedoucích pozic instalovaní takzvaní bílí koně. Novinářům to v úterý řekli představitelé protikorupční policie, olomouckého vrchního státního zastupitelství, celní správy, finančního ředitelství a Finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Hlavou organizované zločinecké skupiny je podle médií vlivný íránský obchodník s ropou Shahram Abdullah Zadeh. To však státní zástupce Petr Šereda nepotvrdil. "Role jednotlivých obviněných nebudeme komentovat," řekl jen.

Týdeník Respekt však od zdroje blízkého vyšetřování zjistil, že Íránec s českým pasem Zadeh vše vymyslel spolu se svou pravou rukou - brněnským podnikatelem Danielem Rudzanem.

Pod nimi pak v hierarchii stáli obchodníci s pohonnými hmotami - zástupci společnosti Biodiesel Trade a dříve také Ecollu, kterými jsou právník Petr Dokládal a podnikatel Petr Moštěk.

Podle detektivů byly pohonné hmoty po dovozu do Česka účelově prodávány přes obchodní společnosti, které byly údajně zařazeny do řetězce s cílem skrýt skutečný stav financí. Firmy byly rozmístěny po celé republice.

Sofistikovaný systém a konspirace

Daně se údajně krátily tak, že obvinění nakupujícím firmám záměrně vyhotovovali a podávali nepravdivá daňová přiznání s fiktivními údaji nebo daňová přiznání vůbec nepodali. Na DPH pak bylo místo 2,3 miliardy podle detektivů zaplaceno jen 2,6 milionu korun.

"Následně byla pohonná hmota prodána v řetězci společností až na čerpací stanici," doplnil ředitel odboru řízení rizik Generálního ředitelství cel Jiří Žezulka.

Podle něj šlo o velmi sofistikovaný systém. Základem jeho rozkrytí bylo sledování první firmy v řetězci, která měla jako jediná oprávnění pohonné hmoty do Česka dovážet.

Podle šéfa protikorupční policie Martina Komárka se detektivům podařilo rozkrýt celou architekturu zločinecké organizace od tvůrců trestné činnosti, vykonavatelů pokynů až po bílé koně. "Počínali si maximálně konspirativně," podotkl Komárek.

 

Policie zabavila 100 milionů i luxusní auta

Policisté při zatýkání u obviněných zajistili kolem 100 milionů korun. Šlo o peníze v hotovosti zajištěné při domovních prohlídkách, na bankovních účtech, luxusní auta nebo pohonné hmoty.

Policie při zatýkání podezřelých provedla 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor mimo jiné v Rakousku. Na akci se podílelo 140 kriminalistů. Podezřelí z této kauzy byli kromě krácení daní obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim devět až 13 let vězení.

Třináct obviněných ve vazbě

Třináct obviněných je ve vazbě, dvěma zbývajícím soud nařídil dohled probačního úředníka. "Jedna z osob, která nebyla vzata do vazby se k trestné činnosti doznala," uvedl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Ke konkrétním jménům se žalobce kvůli pokračujícímu vyšetřování nevyjádřil. Uvedl pouze, že všichni obvinění mají české občanství a je mezi nimi jeden cizinec.

Tím by měl být Íránec Zadeh, kterému podle Lidových novin hrozilo v roce 2010 zatčení v Dubaji. Tehdy se mu však podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Podle listu má Zadeh vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři úřednických vlád - v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok. Podle Šeredy nemělo případné propojení obviněného s politiky na případu nic společného. "Nebylo to předmětem našeho zájmu," zdůraznil Šereda.