Český systém udělování evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém, přičemž úřady se dosud nesnažily zjistit, kdo měl z toho největší prospěch.

Tvrdí to alespoň Ingeborg Grässleová z výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Rázná Němka přijela s několika kolegy z europarlamentu na kontrolu.

"Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému bylo možné v obrovském objemu podvádět. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali," prohlásila Grässleová, které pro její pátrací metody přezdívají Sherlock – podle hrdiny britských detektivek.

Doporučila českým politikům, aby zřídili parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo z podvodů profitoval.

"Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho – více než pět let – fungovat," dodala Grässleová. Má to ovšem zádrhel. Jakákoliv doporučení Českou republiku k ničemu nezavazují a mise měla čistě diplomatický charakter.

Navíc s vyšetřovacími parlamentními výbory nejsou z minulosti dobré zkušenosti – prakticky žádný z nich při svém zkoumání na nic zásadního nepřišel. 

Babiš? Prý vážný střet zájmů

Grässleová se zároveň navezla do šéfa hnutí ANO, ministra financí a podnikatele Andreje Babiše. Podle Grässleové představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou. Podle političky by se měl Babiš jako ministr svých firem vzdát.

Předseda výboru pro rozpočtovou kontrolu Jens Geier však prohlášení své kolegyně mírnil. A zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně. Babiš už dříve prohlásil, že dodržuje zákon o střetu zájmů, a neplánuje, že by se svých společností vzdal.

Grässleová v té souvislosti připomněla konflikt zájmů u bývalého ministra dopravy, jehož firmy podle ní profitovaly z evropských projektů na rozvoj Vltavy.

Šéf mise: O korupci víme

Přestože předseda delegace Jens Geier krotil vyjádření kolegyně Grässleové směrem k Babišovi, čerpání evropských peněz rovněž kritizoval.

"V roce 2011 byla míra chybovosti v Česku nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci," poznamenal Geier, podle nějž největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.

Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v Česku nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídící a kontrolní orgány byly neúčinné.

"Česká republika tak, bohužel, přišla o velké množství peněz. Jde o více než půl miliardy eur (13,75 miliardy korun), a to nehovořím o dodatečných opravách projektů z oblasti dopravy a životního prostředí," doplnil Geier.

Kontrolní výbor při své dvoudenní kontrolní návštěvě pouze nekritizoval. "Budeme odtud odjíždět s pocitem, že zde nastal pokrok. Jsme spokojenější, než když jsme sem přijeli," shrnul další člen výboru Derek Vaughan z Velké Británie.

Geier zase vyzdvihl, že v Česku díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72 tisíc nových pracovních míst.