Pokus o narovnání podmínek na trhu s pohonnými hmotami v podobě jednotné dvacetimilionové kauce pro distributory pohonných hmot nevyšel.

Ačkoliv se podle oficiálních statistik Ministerstva financí tento nástroj osvědčil, plénum Ústavního soudu (ÚS) vyhovělo návrhu osmnácti senátorů z října loňského roku a ustanovení o povinné kauci zrušil.

Senátoři ve svém návrhu poukazovali na nepřiměřenost povinné jistiny vůči menším provozovatelům čerpacích stanic a nelíbila se jim především jednotná výše kauce. Plénum zrušilo napadené ustanovení k 30. červnu 2015, tak aby měla vláda čas na toto rozhodnutí reagovat.

Proti se vyjádřili soudci Ivana Jirků, Jan Musil a Radovan Suchánek, kterým se nelíbil především způsob přezkumu, jak ho Ústavní soud provedl, a pak také skutečnost, že prakticky nedošlo k žádnému dokazování.

V odůvodnění svého nesouhlasu soudci uvedli mimo jiné to, „že k obvyklým nákladům v uvedeném podnikatelském odvětví patří nákup pohonných hmot v nejmenší přijatelně transportovatelné jednotce, tedy jedné cisterně o objemu 32 tisíc litrů, která stojí zhruba 850 tisíc korun. V nákladnosti reálné obchodní činnosti distributora pohonných hmot je tedy kauce ve výši dvacet milionů korun minimálně snesitelná a v mnoha případech pak zanedbatelná.“

ÚS: Kauce pro prodejce pohonných hmot jsou protiústavní - čtěte ZDE

Distributoři pohonných hmot skládali kauce. Z dvou tisíc jich zbylo necelých dvě stě - čtěte ZDE

Soudci dále poukázali na fakt, že plénu Ústavního soudu patrně unikla skutečnost, že povinnost registrace a složení kauce se nevztahuje na provozovatele čerpacích stanic, ale na distributory. Takže představa, že by kauce mohla způsobit konec podnikání „malého venkovského pumpaře“ s jednou čerpací stanicí je mylná.

„V tomto kontextu proto nepovažujeme zákonodárcem zvolenou nediferencovanou úpravu kaucí ve výši 20 milionů pro všechny distributory pohonných hmot ve vztahu k podstatě práva podnikat za nikterak nešetrnou, natožpak za „rdousící“ pro tzv. menší distributory,“ uvádí stanovisko soudců Radovana Suchánka a Jana Musila.

Unipetrol: Zrušení kauce posílí šedý trh

Podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) je rozhodnutí soudu překvapivé, zejména v situaci, kdy se institut jednotné kauce ukázal jako velmi účinný v boji proti daňovým podvodům v oblasti DPH, které v uplynulých letech dosáhly enormní výše.

Podle slov Mikuláše Dudy, mluvčího skupiny Unipetrol, se fungování kaucí v té podobě, v jaké byly v říjnu loňského roku přijaty, na trhu pohonných hmot velmi osvědčilo. „Kauce nezpůsobily bankroty drobných distributorů paliv, pouze přispěly k vyčištění trhu o nepoctivé a neprůhledné společnosti s neznámou vlastnickou strukturou, které byly zakládány za účelem krácení daně. Pro poctivé distributory tato situace naopak znamenala narovnání podmínek na trhu.“

Ministerstvo připravuje novelu

Duda dále dodává, že jakékoliv omezení institutu kaucí by mohlo mít negativní dopad na trh pohonných hmot a způsobilo by opětovné zvýšení aktivit firem podnikajících v rámci šedé zóny. Kauce by měla i nadále fungovat jako bariéra proti zakládání neprůhledných firem a jejich řízeným úpadkům bez splnění řádné daňové povinnosti.

Ministerstvo financí rozhodnutí soud respektuje, nicméně jedním dechem dodává, že zavedení kaucí v novele zákona č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách a čerpacích stanicích patří mezi jedno z nejúspěšnějších opatření v boji proti daňovým únikům. Zákon vedl mimo jiné ke snížení počtu velkoobchodních subjektů a umožnil tak efektivnější kontrolu na dlouhodobě problematickém trhu, kde krácení daní na DPH dosahovalo v posledních letech až osm miliard ročně. Počet distributorů PHM po aplikaci kaucí poklesl ze zhruba 1950 na 164 a to bez negativních dopadů na trh.