Program Zaměstnanecké granty Nadace ČEZ má za sebou už druhý ročník – neziskové organizace, ve kterých působí lidé z energetické firmy, získaly podporu například pro práci s dětmi, seniory, handicapovanými nebo na činnost dobrovolných hasičů. Celkem se letos podařilo podpořit 105 projektů za více než 3 miliony korun. Nejvíce na severní Moravě, v severních Čechách a okolo jaderné elektrárny Dukovany.

„Chtěli jsme podpořit loajalitu zaměstnanců a především těm aktivním dát najevo, že o jejich neziskovém angažmá víme a podporujeme jej,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Granty se staly navíc interním „virálem“ – všechny žádosti byly totiž vystaveny na intranetu s možností hlasování. „Svůj názor vyjádřilo přes šest tisíc zaměstnanců z celé republiky, nebyly výjimkou ani korespondenční hlasy od dělníků, kteří nemají přístup k intranetu,“ uvedla specialistka CSR skupiny ČEZ Simona Kaňoková.

Záchranná brigáda kynologů Ústeckého kraje tak například nakoupí pomůcky pro výcvik psů určených pro vyhledávání pohřešovaných osob a záchranu lidských životů při živelných pohromách, TJ Sokol Rychvald zase opraví nefunkční čističku odpadních vod ve svém sportovním areálu.

„Firemní dobrovolnictví je dnes pro stále větší množství firem běžná forma naplňování jejich společenské odpovědnosti. Firma poskytne práci, čas a znalosti svých zaměstnanců. Firmy touto cestou zvyšují loajálnost svých zaměstnanců,“ uvedla Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost. Ta do dobrovolnických projektů zapojuje kolem padesáti firem a 8000 zaměstnanců z celé republiky.

Přibývá firem, které na dobrovolničení věnují svým zaměstnancům den, dva i tři. Zaměstnanci dostanou plnou mzdu, neziskové organizace pomoc, kterou by jinak jen těžko platily. A nejedná se vždy jen o pomoc manuální, řada firem, především IT, poradenských či právnických, věnuje takto své služby.

Místopředseda představenstva Aegon ČR Vojtěch Přerovský se například na letošním dobrovolnickém dni Give&Gain Day 2014 v mateřské škole v pražských Kobylisích věnoval kontrole smluv.

Na komunity se zaměřuje i Prazdroj nebo ArcelorMittal

Také Plzeňský Prazdroj rozvíjí program Prazdroj lidem. V něm financuje vybrané projekty neziskových organizací, které přispívají ke zkvalitnění života komunit v okolí svých pivovarů.

„Cílem těchto projektů je pomoci zlepšit kvalitu života obyvatel a vytvářet dlouhodobé hodnoty. Zaměřující se na přírodní a kulturní dědictví, sociální oblast, zlepšení podmínek pro sport, kulturní či jinou zájmovou činnost,“ vypočítává Drahomíra Mandíková, členka představenstva Plzeňského Prazdroje.

Za dobu existence programu podpořil Plzeňský Prazdroj více než 144 projektů celkovou částkou převyšující 65 milionů korun

Podobně funguje i společnost ArcelorMittal Ostrava, která nedávno již poosmé rozdávala peníze neziskovým organizacím v Moravskoslezském kraji. Dobročinné projekty přihlašovali zaměstnanci huti, kteří s neziskovými organizacemi spolupracují.

Celková částka ve výši 680 tisíc korun se rozdělí mezi 56 prospěšných projektů. Minigranty poslouží například k nákupu vzdělávacích pomůcek, podpoře sportovních aktivit nebo k pořízení potřeb pro handicapované osoby.

„Za pět let fungování Minigrantů jsme v našem kraji podpořili více než 300 projektů celkovou částkou téměř čtyř milionů korun,“ uvedla Monika Pěnčíková, vedoucí oddělení firemní odpovědnosti a sociálních služeb ArcelorMittal Ostrava.