Policie začala znovu stíhat čtyři lidi kvůli kontroverznímu prodeji příbramské polikliniky. V pondělí to potvrdila státní zástupkyně Daniela Bártíková.

"Bylo vydáno nové usnesení o zahájení trestního stíhání v té věci. Ve vztahu ke čtyřem osobám," řekla Bártíková.

Ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě viní kriminalisté dva úředníky příbramské radnice a advokáta, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitele vítězné firmy.

Dřívější obvinění na jaře státní zastupitelství zrušilo a případ vrátilo na začátek.

Místostarostu Příbrami Ivana Šedivého (ODS) vývoj v kauze překvapil.

"Mně to připadá jako absurdní divadlo. Vůbec nechápu, jak mohou úředníky obviňovat, protože ten prodej proběhl zákonně, nikdo přece nemůže říct, že to bylo nezákonné. Nehledě k tomu, že ti úředníci - proč by to dělali? Vždyť to prodává zastupitelstvo," namítl Šedivý.

Bývalý hejtman a někdejší příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD) se podivil nad tím, že se případ uzavírá před komunálními a senátními volbami. I podle něj byl prodej v pořádku. "Stojím si za prohlášeními, která jsem k tomu měl," řekl.

Úředníci podle vyšetřovatelů zapsali nabídku vítězné firmy Triticum jako první doručenou, přestože ji údajně nikdy nedostali. Nabídka byla na 20,5 milionu korun. Následovaly obálky od firem CPI Byty, Ravak a Rodiso, která nabídla 20,28 milionu korun, což byla druhá nejvyšší suma. Ravak a Rodiso napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti.

Soutěž z doby Řihákova starostování policie prověřovala už dříve. Dospěla k závěru, že okolnosti tendru lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné.

Poté kauzu řešila Generální inspekce bezpečnostních sborů, která případ takzvaně uložila, protože se podle ní neprokázalo jednání v rozporu se zákonem.

Oddělení hospodářské kriminality ale věc znovu otevřelo.