Více než dvěma milionům domácností přijdou v příštích dnech do schránek noviny, jejichž autorem je protikorupční iniciativa Rekonstrukce státu. Platforma neziskových organizací tak může ovlivnit výsledky voleb.

Ve čtyřstránkovém vysvědčení totiž hodnotí chování sněmovních stran, konkrétně to, jak se zasadily o prosazování protikorupčních zákonů. A například u ODS najdou lidé výhradně nelichotivé komentáře. Převážně negativně se v hodnocení mluví i o ČSSD a hnutí ANO.

Naopak nejlépe dopadly KDU-ČSL, TOP 09 a Úsvit přímé demokracie.

"Aby vysvědčení bylo nanejvýš objektivní a nestranné, vycházíme z jasných kritérií. Hodnotíme hlasování poslanců, předkládání návrhů zákona, podávání pozměňovacích návrhů či dodržování termínů, které si koalice určila v legislativním plánu," vysvětluje garant Rekonstrukce státu Pavel Franc. Zároveň prý doufá, že voličům tyto noviny při rozhodování trochu pomohou.

Argument, že kampaň poškodí v komunálních volbách sněmovní strany a naopak pomůže ostatním kandidujícím subjektům, Rekonstrukce státu neuznává. "Setkáváme se naopak s výhradami, že je tímto stavíme na druhou kolej a voliči je neberou jako vážnou alternativu," říká mluvčí iniciativy Nikola Hořejš. "Jestliže strany blokují zákony na národní úrovni, je těžké jim uvěřit, že pro to něco udělají na úrovni své obce," dodává.

ODS dostala od neziskových organizací v průměru známku 4. Jelikož hodnocení probíhalo jako ve škole, jde o velmi špatný výsledek.

Iniciativě hlavně vadí, že poslanci ODS nepředkládají rekonstrukční návrhy a ani nepodporují jejich přijetí. "Výjimkou je podpora novely jednacího řádu sněmovny, zajišťující zprůhlednění legislativního procesu, na půdě výborů," říká hodnotitel a ředitel Transparency International David Ondráčka.

Největší kritiku si ODS vysloužila za postoj k rozšíření pravomocí NKÚ. Po prosazení by kontroloři mohli i do obecních, krajských a státem ovládaných firem. Zákon ale teď naráží v Senátu i kvůli tomu, že klíčový ústavněprávní výbor pod vedením Jaroslava Kubery (ODS) doporučil senátorům zákon zamítnout.

Občanští demokraté si však z kritiky nic nedělají. "Přivítal bych, kdyby se z Rekonstrukce státu stala politická strana, aby mohla na politickém kolbišti s ostatními soupeřit rovně a transparentně. Potom by zapojení do předvolební kampaně bylo zcela pochopitelné a jasné," řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

ČSSD si vysloužila průměrnou známku 2,8. Organizaci vadí hlavně to, že ministerstva vedená sociální demokracií mají zpoždění s přípravou několika zákonů – například toho, který zprůhlední financování politických stran.

"I přes deklaraci podpory předkládají poslanci ČSSD v mnoha případech pozměňovací návrhy, které jdou proti zásadním principům původních návrhů," říká David Ondráčka s tím, že má na mysli rozšíření pravomocí NKÚ nebo registr smluv.

O návrhu, kterým by se zavedlo zveřejňování smluv na internetu, se mluvilo ve sněmovně několik měsíců. Verze se neustále měnila. Nakonec definitivní návrh narychlo sepsalo ministerstvo vnitra vedené ČSSD. Pokud ho poslanci schválí, bude se podle Rekonstrukce státu dát obcházet povinnost vyvěšovat smlouvy, a navíc nebude možné v registru strojově vyhledávat většinu dat.

Zákon měla ve druhém čtení schvalovat sněmovna v září, dosud se k tomu ale nedostala.

ČSSD má ale v novinách i pochvalu - za to, že její poslanec Jeroným Tejc vyjednal kvalitní novelu jednacího řádu sněmovny. Díky tomu se například prodlouží lhůta mezi 2. a 3. čtením a bude zakázáno do zákonů vkládat přílepky.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se odmítá k vysvědčení vyjadřovat. "Předseda vlády nebude hodnocení Rekonstrukce státu komentovat," sdělil Sobotkův mluvčí Martin Ayrer.

ANO dostalo průměrnou známku 2,7. "Přestože ANO mělo řadu opatření Rekonstrukce státu v prioritách předvolebního programu, po volbách tato opatření prioritami být přestala. Klíčové zákony, jako je zákon o registru smluv a zákon regulující nominace do dozorčích rad, které měli připravit experti ANO, nejsou ani po devíti měsících připraveny. Zároveň však hnutí nikdy rekonstrukční zákony zcela nezablokovalo," hodnotí garant projektu Rekonstrukce státu Pavel Franc.

Hnutí ale tvrdí, že se o zákony Rekonstrukce státu zasazuje prakticky každý den. "Realita je ale taková, že máme 47 poslanců z 200 a jsme součástí koalice. Některé věci se podařily podle našich představ, někde jsme dosáhli maxima možného a nemáme se za co stydět," reagovalo hnutí v prohlášení, které iniciativa v novinách také otiskla.

Nejlepší známku si Babišovi poslanci vysloužili za přístup k rozšíření pravomocí NKÚ a k zákonu, který upravuje jednací řád sněmovny.

TOP 09 si zkazila hodnocení služebním zákonem

Ostatní strany dostaly v průměru známky 2,5 či 2. Například hodnocení KSČM je půl na půl.

Komunisté pro některé zákony Rekonstrukce státu hlasují. Podpořili například rozšíření pravomocí NKÚ. Naopak registr smluv se jim nezamlouval.

TOP 09 by si vysloužila samé jedničky, nebýt služebního zákona. Strana si prosadila, aby generální ředitelství nevzniklo a jeho plánované pravomoci se přesunuly na ministerstvo vnitra.

"Došlo k zneprůhlednění výběrových řízení a k možnosti jednoduchého zasahování do výčtu chráněných úřednických pozic," kritizuje právník Martin Fadrný.

Naopak chválí poslance TOP 09 za to, že aktivně předkládali a podporovali návrhy, které odpovídaly požadavkům Rekonstrukce státu. Například poslanec TOP 09 Jan Farský se podrobně věnuje registru smluv a jeho co nejpřísnější variantu.

Strana v průměru dostala známku 2.

S dvojkou se musí spokojit i vládní KDU-ČSL. "Ačkoliv má strana menší počet poslanců a pod jejich ministry zákony Rekonstrukce státu nespadají, její poslanci se aktivně účastní diskusí a v hlasování zákony podporují," hodnotí Martin Kameník z Oživení.

Lidovci se zasazovali například o více pravomocí pro NKÚ nebo zpřísněný registr smluv. "Naopak spolu s ČSSD a ANO odsouhlasili ústupky u služebního zákona, který podle nás ve schválené podobě nepovede ke stabilizaci a profesionalizaci fungování státní správy," dodal Kameník.

Posledním hodnoceným subjektem je hnutí Úsvit přímé demokracie. To dostalo samé dvojky.

"Poslanci podpořili rozšíření pravomocí NKÚ i vznik registru smluv. Ačkoliv aktivně zákony nepředkládají, jejich hlasování je většinou v souladu se stanovisky Rekonstrukce státu," hodnotí Jiří Boudal z Rekonstrukce státu.

Kampaň financují podnikatelé Bernard či Jančura

Rozeslání novin bude stát až milion korun. Na kampaň přispěla řada podnikatelů, mimo jiné majitel pivovaru Stanislav Bernard nebo šéf Student Agency Radim Jančura, který dokonce pomáhal s organizací. Oslovoval další podnikatele, kterým vadí zdlouhavé prosazování protikorupčních opatření.

Z rekonstrukčních zákonů zatím vstoupilo v platnost zrušení anonymních akcií, ale to už v roce 2013.

Současná sněmovna dosud schválila novelu ústavy, která rozšíří pravomoci NKÚ. Zákon ale teď naráží na odpor v Senátu. Poslanci přijali také služební zákon a změnu jednacího řádu sněmovny. Zbylých pět rekonstrukčních zákonů má buď zpoždění, nebo se ještě nezačaly připravovat.

"Podnikatelé včetně mě cítí, že z komunikace, ale i z práce této vlády vymizely protikorupční aktivity, ke kterým se všechny strany před volbami zavázaly. Vypadá to, jako by korupce neexistovala, ale ona existuje naprosto stejně, akorát v případě této vlády ještě za ten půlrok nestačil žádný skandál prasknout," tvrdí Radim Jančura.

Dále kampaň podporuje Karel Janeček z Nadačního fondu proti korupci a také firmy YSoft, Delicomat či Lomax.