Česko má případ podezření na ebolu. Muž české národnosti ročník 1958 se před dvaadvaceti dny vrátil z Libérie. Má teploty, další projevy smrtelné nemoci nemá, řekl ve čtvrtek hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Pacient byl preventivně přijat do pražské v Nemocnice Na Bulovce, výsledky testů na ebolu budou zřejmě známy v pátek. Už v polovině září hygienici prověřovali podezření na ebolu u studenta pardubické univerzity z Tanzanie, nákazu smrtícím virem ale vzápětí vyloučili.

Valenta zdůraznil, že se jedná pouze o podezření na nemoc. "Protože jediným projevem je zatím horečka, doufáme, že by se mohlo jednat o jinou nemoc, například malárii," řekl. Momentálně se vyhledávají všichni lidé, se kterými se muž po návratu do vlasti setkal, doplnil.

Ebola ale podle něj není přenosná v inkubační době, což je 21 dnů. V České televizi uvedl hlavní hygienik, že bylo zatím vytipováno zhruba deset lidí, kteří s mužem byli v kontaktu. "Byli poučeni o tom, jak se mají chovat, stejně jako zdravotní pracovníci," řekl.

Byznysmen začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Vzorky krve pacienta byly zaslány odborníkům do Německa. "Byl proveden odběr materiálu, který otestují v Berlíně. Výsledky by měly být známy v pátek," řekl šéf České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula.

Než bude jasné, zda má muž ebolu, nebo třeba malárii či horečku dengue, nemohou lékaři zahájit léčbu. "Pacient se nyní cítí lépe než před přijetím do nemocnice, ale zatím můžeme jen tišit příznaky nemoci, tedy horečku, bolesti a dehydrataci," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Už v pátek ráno se podle mluvčí ministerstva Čechové sejde krizový štáb ústřední epidemiologické komise a v 10:30 zdravotníci oznámí médiím první průběžné informace k případu. Výsledky testů dostane nemocnice od německých odborníků podle Šalka nejdříve v poledne.

V polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili, student se zřejmě nakazil malárií.

V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Poprvé se objevila v březnu v západoafrické Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován. První případ nákazy na evropské pevnině se objevil nedávno ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou.

Ebola má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

Česká republika se podílí na pomoci zasaženým oblastem. Vláda v říjnu rozhodla, že pošle do západní Afriky humanitární pomoc v hodnotě přes čtyři miliony korun. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky se jedná o osobní ochranné pomůcky, jednorázové overaly a rukavice ze zásob ministerstva vnitra a overaly a ochranné brýle ze zásob Státní správy hmotných rezerv. Už dříve ministerstvo zahraničí poslalo přes organizaci Lékaři bez hranic tři miliony korun.