V několika obcích a městských částech v Česku nevolili obyvatelé pouze své zástupce do samospráv, zároveň hlasovali v místních referendech. Hranici potřebné pětatřicetiprocentní účasti ale všechny obce a městské části nepřekročily.

Zatímco v pražských Klánovicích, kde obyvatelé odmítli připojení nových domů na místní silnici, přišlo skoro 60 procent hlasujících, v Praze 10 dorazilo například kvůli stavbě parkovacích domů jen 15,5 procenta. Zbytečný byl i vyslovený nesouhlas obyvatel Prahy 8, přišlo jich jen necelých 23 procent. Neplatná jsou i referenda ve Ústí nad Labem, Štětí, Lovosicích, Ústí nad Orlicí, kde místní hlasovali o hazardu.

Obyvatelé v Praze 10 odpovídali hned na pět otázek. Kromě výstavby parkovacích domů rozhodovali o financování oprav silnic, kamerovém systému ve školách, školkách a na ulicích nebo privatizaci bytů. Mluvčí městské části Jan Charvát původně odhadoval jen desetiprocentní účast. Lidí přišlo o pět a půl procenta více, ani to ale nestačilo.

Vyšší účasti nepomohl ani termín shodný s komunálními volbami, které požadoval přípravný výbor referenda. Ten ale chtěl jiné otázky, měly se týkat stavby radnice. Městská část místo toho vypsala v září a říjnu referenda tři, s velkým množstvím otázek včetně těch o radnici. Ani jedno hlasování nebylo platné.

Nesouhlas s hernami v Praze 8 není závazný

Téměř 95 procent hlasujících chtělo v Praze 8 zakázat herny. "Referendum je však pro politiky nezávazné, protože se ho zúčastnilo 22,86 % procent lidí a hranice pro závaznost referenda je stanovena na 35 procent," uvedla členka přípravného výboru referenda Vlaďka Vojtíšková. "Mnoho lidí o referendu nevědělo, protože radnice o něm informovala jen minimálně," stěžuje si Vojtíšková. Propagace referenda ze zákona leží na přípravném výboru, brání se mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. "My jsme ho propagovali nad rámec zákona," řekla HN.

Podle Vojtíškové voliče odradilo i to, že hlasovací místnosti byly v patře a daleko od těch volebních. "Jestli někoho odradí udělat pár kroků navíc, tak je mi líto," reaguje na výtku mluvčí radnice. Přípravnému výboru vadilo i to, že značení k místnostem prý bylo minimální. "Volební komise dostaly pokyn, aby o referendu neinformovaly, pakliže se voliči sami nezeptají," tvrdí Vojtíšková.tabulka final

Mluvčí Šmídová to odmítá. "Zákaz určitě nedostali. Jen měli své práce dost, tak je možné, že jim bylo řečeno, že to nemusejí říkat každému," vysvětlila.

V Klánovicích naproti tomu přišlo lidí dostatek. Podle starosty Petra Soukupa jich hlasovalo necelých 60 procent. Proti připojení nových domů v Horních Počernicích ke klánovickým silnicím hlasovalo 94,82 lidí. Silnice jsou podle městské části ve špatném stavu a větší nápor neunesou, jejich oprava by stála 70 milionů korun.

"Těmi výsledky je potvrzeno, že městská část jednala v souladu s veřejným zájmem, když odmítla připojení domů v Horních Počernicích ke klánovickým komunikacím," řekl HN starosta, který takový výsledek odhadoval ještě před zavřením hlasovací místnosti.

V Praze 3 neplatí hlasování, ve kterém se 12 430 lidí vyslovilo pro to, aby Parukářka byla i do budoucna pouze parkem. Celkem hlasovalo pouze 24,5 procenta obyvatel. "Je to neplatné, přišlo málo lidí," řekl HN mluvčí radnice Stanislav Kněnický. Podle něj je zatím příliš brzo na úvahy o případném zopakování hlasování.

Hazard zůstává v Ústí nad Labem, z Pasohlávek zmizí

Referendum o zákazu hazardu v Ústí nad Labem je neplatné. K urnám přišlo jen 18 procent voličů. Pro nulovou toleranci se vyslovilo 93 procent hlasujících.

"S výsledkem jsme spokojeni. Účast u voleb je podle průběžných výsledků 27 procent, což znamená, že k referendu přišel skoro každý," řekl předseda městské volební komise a zároveň jeden z iniciátorů referenda Václav Pištora. Za nízkou účastí vidí malou propagaci hlasování. "Město Ústí nad Labem z centrální úrovně nevyvinulo žádnou aktivitu na propagaci referenda. To, že se referendum koná, se voliči nedozvěděli z prezentace města na internetu ani z městského rozhlasu," doplnil Pištora.

Iniciátoři referenda chtějí, aby vůli víc než 12 tisíc voličů, kteří hlasovali pro zákaz hazardu, zohlednili noví zastupitelé. "Za PRO! Ústí budeme iniciovat předložení vyhlášky, která bude zakazovat provoz heren opkamžitě na prvním zasedání zastupitelstva," dodal Pištora.

Proti hazardu se vyslovilo také 87,1 procenta hlasujících občanů Lovosic, ale pro nízkou účast je referendum rovněž neplatné, přišlo 28,39 procent lidí. Jedna z iniciátorek referenda Dagmar Lendelová vidí za nízkou účastí malou propagaci. "Chopila jsem se toho jako soukromá osoba, šli jsme cestou rozdávání letáků, neměli jsme za zády žádného donátora, který by nám finančně přispěl na kampaň," řekla Lendelová.

Hazard by naproti tomu nyní měl zmizet z Pasohlávek na Brněnsku. Kromě toho v neděli a o svátcích zmlkou pily a sekačky. Rozhodlo o tom 85,42 procent lidí, kteří přišli k referendu. Hlasovat dorazilo skoro 64 procent obyvatel, referendum je tedy závazné.

Ve Štětí, kde se také hlasovalo o hazardu, přišlo jen 19,1 procenta lidí. K hlasování o budoucnosti automatů přišlo zhruba 1350 lidí, z toho 1200 se vyslovilo pro jejich zákaz. "S tím už můžeme argumentovat, protože to je jasný signál radnici," řekl za iniciátory Milan Rygl. "Pokud by se do čela města dostala některá ze stran, která bojuje za stejnou věc, bude náš tlak ještě významnější," doplnil.

Ani referendum o zákazu hazardu v Ústí nad Orlicí není platné. Hlasování se zúčastnilo 34,43 procenta lidí. "Celkem 86,66 procenta těch, kteří přišli a hlasovali, hlasovalo pro vydání vyhlášky o zákazu hazardu, a 11,59 procenta hlasovalo proti," uvedl Jozef Polák z městského úřadu, který byl předsedou hlavní komise pro referendum. Kdyby přišel dostatečný počet lidí, byly by výsledky pro radnici závazné, neboť byla splněna podmínka, aby pro navržené rozhodnutí hlasovalo více než 25 procent všech oprávněných voličů obce. Při neplatnosti referenda mohou být výsledky pro vedení města pouze inspirací.

Jenišovští řekli těžbě kaolinu ne. Referendum platí.

Dostatek lidí dorazilo k hlasování o těžbě kaolinu v Jenišově. Pro bylo pouze 24 lidí z 283 hlasujících, tři hlasy byly neplatné. "Z oprávněných osob, které se referenda zúčastnily, většina nesouhlasila s těžbou kaolinu v katastru obce Jenišov. Referendum je pro obec závazné," uvedla místní komise.

Ale možností, jak těžbě zabránit, řekl starosta Jenišova Ivan Truksa (nez). Ložiska kaolinu patří státu. Těžbu v obci má v plánu společnost Sedlecký kaolin, která už získala na těžbu v jednom dole všechna povolení. V katastru obce je ale ještě další ložisko, kde by mohla v budoucnu začít těžba.

"Iniciátoři referenda nechtěli pochopit, že se spíš zhorší možnosti obce. Kdokoliv tady teď bude na úřadě sedět, tak bude muset na každý papír, který se těžby bude týkat, psát, že v obci proběhlo referendum, podle kterého obec s těžbou nesouhlasí a nic víc nemůže. Nebude moci vyjednávat," uvedl Truksa.

V Mikulově přišlo málo lidí

Výsledek referenda v Mikulově na Břeclavsku o přeměně historické hasičské zbrojnice na tržnici je neplatný.  Hlasování vyvolala jej část veřejnosti, která prosazovala, aby ze zbrojnice vznikla tržnice, přičemž žádné jiné využití objektu nepřipouštěli.V referendu se rozhoduje o staré hasičské zbrojnici v Mikulově

Radnice sice záměr schválila, její dosavadní vedení ale počítá s tím, že pokud by tento projekt nevyšel a město nenašlo vhodného investora, objekt by radnice využila jinak. "Tím, že dorazilo málo lidí k referendu, nám veřejnost vzkázala, že můžeme postupovat podle našeho záměru," řekl starosta Rostislav Koštial (ODS).

V Mikulově žije celkem 6115 lidí, kteří se do referenda o tržnici mohli zapojit. Aby byl jeho výsledek platný a pro radnici závazný, muselo by k urnám přijít nejméně 35 procent lidí. Dostavilo se jich ale jen 1183, tedy 19,3 procenta.

Ve Vranově si nepřejí rodinné domy

Obyvatelé z Vranova u Brna v referendu rozhodli, že si nepřejí výstavbu nových rodinných domů u rybníka nedaleko motokrosové dráhy. Podle starostky Kateřiny Jetelinové je referendum platné, protože v něm hlasovalo přes 36 procent voličů. Pro uznání je potřeba 35 procent. V referendu hlasovalo 220 lidí, z nich 80 procent vyjádřilo nesouhlas s výstavbou.

"Rozhodnutí referenda je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily," sdělila Jetelinová. Dodala, že s výsledkem referenda bude muset naložit nové vedení obce.

Lidé v Bystřici nad Pernštejnem v místním referendu odmítli, aby ve městě vznikl závod na výrobu jaderného paliva. Se stavbou v referendu souhlasilo jen 683 voličů, zatímco 2903 voličů vznik závodu odmítlo. Hlasovalo 52 procent oprávněných voličů, výsledek je tedy platný, řekl starosta Karel Pačiska (ČSSD). Výsledek ho zklamal. Spolek Bystřičáci, který proti vzniku závodu od začátku protestoval, je naopak spokojen.

V Bystřici se nový závod stavět nebude

Bystřická průmyslová zóna patří mezi lokality, které si pro stavbu závodu vybrala firma UJP Invest. Proti se už dříve postavila část místních podnikatelů. "V pondělí zavolám firmu, že u nás žádný závod stavět nebude," řekl Pačiska, podle kterého je výsledek referenda pro město s více než desetiprocentní nezaměstnaností špatný. "Vzniklo by kolem 250 pracovních míst. Průmyslovou zónu nemáme zaplněnou, stále sháníme investory, budeme shánět dál," uvedl Pačiska.

Vít Novotný ze spolku Bystřičáci je spokojen s vysokou účastí voličů i s výsledkem referenda. Pačiskovy argumenty o ztrátě pracovních míst odmítá. "Největší zaměstnavatelé z průmyslové zóny jasně řekli, že v případě vzniku závodu na výrobu jaderného paliva svou činnost utlumí," řekl Novotný.

Blansko na své náklady odstraní Hotel Dukla a pozemek pod ním revitalizuje. Rozhodli o tom obyvatelé města, kterých k referendu dorazilo přes 42 procent. Se zbouráním hotelu souhlasily více než tři čtvrtiny z nich.

Černá Hora opustí vodárenský svazek

Černá Hora na Blanensku vystoupí kvůli příliš vysoké ceně vody ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Rozhodli o tom v referendu, spojeném s komunálními volbami, tamní občané.

Referendum navrhla iniciativa Naše voda. Jejím členům se nelíbí, že občané městyse platí za metr krychlový vody 89,96 koruny. Podle nich je schopna radnice po vystoupení ze svazku zajistit občanům levnější vodu. Starosta městyse Ondřej Měšťan (nezávislý) v uplynulých dnech řekl, že si tím není jistý.

Černá Hora bude muset podle starosty po vystoupení ze svazku vodu od vodáren nakupovat. Zdroje pitné vody na jejím území sice jsou, ale zatím nepatří radnici a městys je nemůže využít.

Obec má 2000 obyvatel, přičemž do referenda se mohlo zapojit celkem 1610 lidí. Do hlasování se jich zapojilo 921, což představuje 57,5 procenta voličů. V referendu se 52,54 procenta lidí vyslovilo pro vystoupení městyse z okresního vodárenského svazku.

Jenom dva lidé z Chotilska u Příbrami hlasovali pro těžbu zlata v obci. Z 365 lidí jich dorazilo 244, tedy 67,12 %. Výsledky referenda jsou tedy závazné.