Trojice žen přišla s projektem alternativního pohřebnictví. Autorky programu Ke kořenům se snaží přimět lidi, aby nad svým pohřbem přemýšleli včas. A aby smuteční hostina probíhala tak, jak by si člověk přál. V Praze v Krymské ulici chtějí provozovat poradenskou místnost, kde budou nabízet rady a pomoc lidem, kteří umírají nebo řeší smrt blízkého člena rodiny. Fungovat bude od prosince.

„Z vlastních zkušeností víme, že smrt je z naší společnosti vytěsňovaná a neschopnost ji přijmout vytváří propast mezi rodinou,“ říká jedna z členek týmu Blanka Dobešová a doplňuje, že smyslem myšlenky je vytvořit alternativní možnost pohřbívání, které by bylo šetrné k přírodě i k lidem.

Jednou z věcí, která pomůže odtabuizovat otázku umírání, je například tzv. list posledních přání. Na něj dotyčný napíše, jakou by si přál hudbu, řečníka nebo místo vzpomínkové slavnosti. „Pokud se o smrti mluví otevřeně a lidi si ji přiznají, poté v rodině funguje jako tmelící prvek a v těžkých chvílích sbližuje,“ tvrdí Dobešová, pro kterou byly snaha pomoci lidem a vlastní zkušenosti s umíráním v rodině důvodem k založení projektu.