Vláda schválila nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců od listopadu o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun.

Pracovníkům ve zdravotnictví se ale platy zvýší až od ledna, a to o pět procent. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka. Peníze do zdravotnictví totiž jdou prostřednictvím úhradové vyhlášky, která se mění vždy k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné. Zdravotnické odbory trvají na navýšení od listopadu, budou o tom během dne ještě jednat s premiérem.

"Rozhodnutí vlády mě překvapilo a absolutně ho nechápu," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle svých slov měla po jednáních s ministrem zdravotnictví i premiérem za to, že 3,5 procenta jsou naprosto jasná. Navýšení je v platových tabulkách, jež předložilo vládě ke schválení ministerstvo práce a sociálních věcí. To v materiálu zároveň připouštělo, že přidat zdravotníkům od listopadu může být kvůli úhradové vyhlášce problém.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání vlády řekl, že společně s hejtmany vyzve ředitele nemocnic, aby na konci roku vyplatili svým zaměstnancům mimořádné odměny. "Budou zhruba odpovídat tomu rozdílu za ty dva měsíce po 3,5 procentech. Věřím, že to bude značná část nemocnic," uvedl Němeček.

Podle Žitníkové ale není proč vázat navýšení platů v posledních dvou měsících roku na úhradovou vyhlášku. Od ministra Němečka měla ujištění, že vládě navrhne postup, jak peníze do nemocnic už v listopadu dostat. "Do příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví chtěl pan ministr poslat příspěvek na provoz, jak mu to umožňuje zákon. Do krajských nemocnic by se peníze poslaly mimořádným rozpočtovým opatřením vlády," řekla Žitníková.

Odbory: Ani pět procent nestačí

Zdravotnické odbory se chtějí domluvit s lékařskými odbory na společném postupu, pokud se nepodaří premiéra a následně vládu přesvědčit, že ve zdravotnictví mají stoupnout platy už od listopadu. Žitníková nechtěla předjímat, zda rozhodnutí vlády vyvolá protestní akce. Uvedla jen, že odbory žádaly navýšení o deset procent, takže ani pětiprocentní navýšení není dostatečné. Podle Němečka si ale stát větší zvýšení nemůže dovolit, větší rezervu ve zdravotním pojištění podle něj už nemá.

Místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman řekl, že určitě na rozhodnutí vlády reagovat budou, v sobotu se sejde předsednictvo Lékařského odborového klubu. Osobně prý rozhodnutím vlády překvapen nebyl. "Jde o to, že 3,5 procenta pro nás stejně bylo nepřijatelně málo," řekl s tím, že pro lékařské odbory je podstatné, zda se splní definitivní požadavek navýšení o deset procent, k němuž se po hromadných protestech nemocničních lékařů v memorandu z roku 2012 zavázala tehdejší vláda.

Kabinet před několika týdny slíbil státním zaměstnancům, že dostanou od listopadu přidáno o 3,5 procenta. Někteří si pak přilepší znovu ještě od ledna, celkem pětiprocentní nárůst proti současnému stavu by se měl týkat policistů, hasičů a dalších členů ozbrojených složek. O čtyři procenta by si měli celkově polepšit státní zaměstnanci v oblasti kultury. Další navýšení by se podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) mělo dotknout také pracovníků v sociálních službách, kteří dostanou od ledna přidáno v průměru 500 korun.

Návrh ministerstva práce vedle konkrétní podoby platových tabulek zohledňující schválené navýšení také staronově upravuje možnosti užití takzvaných plovoucích tarifů. Ty dávají zaměstnavateli právo určit platový stupeň v rámci dané třídy libovolně, nikoliv striktně podle délky praxe.

Široký okruh zaměstnanců, u nichž tak mohou zaměstnavatelé postupovat, se zúží do podoby platné do roku 2011. Bude se týkat dvou hlavních skupin. Tou první jsou málo kvalifikované pracovní síly, u nichž doba praxe neovlivní kvalitu výkonu práce a nezvyšují si kvalifikaci. Do druhé spadají povolání, kde výkonnost s léty praxe neroste, například baletky nebo vrcholoví sportovci.