Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu apeloval na umělce, aby vytvářeli pouze díla propagující socialistické hodnoty. „Pro další rozvoj země je klíčové, aby také kulturní a umělecké sektory sloužily lidu a socialismu,“ prohlásil prezident.

Ten ve svém projevu, z nějž citovala státní agentura Sin-chua, použil několik přirovnání a obratů z vystoupení Mao Ce-tunga roku 1942. Mao tehdy vyhlásil, že umění musí sloužit revoluci a že má být určeno nikoliv vzdělancům, nýbrž dělníkům a rolníkům. V návaznosti na něj nyní Si Ťin-pching pravil, že také současná umělecká díla mají ztělesňovat „socialistické hodnoty, vlastenectví a čínskou kulturu“. Umění by podle něj mělo v Číňanech posilovat hrdost a pocit sounáležitosti s čínským lidem.

„Nebuďte otroky trhu, jinak vás smete vlna tržní ekonomiky,“ varoval prezident, podle nějž umělci nesmí upřednostňovat vidinu komerčního zisku „nad morálními hodnotami“. Nebezpečí vidí prezident například v tom, pokud by umělci svobodně přemýšleli, pro koho svá díla vytváří. Podle čínského prezidenta je to zbytečné, neboť umění „je tu od toho, aby se od učilo od pracujícího lidu a vytvářelo díla, jež zpodobují život v socialismu,“ dodal.

Ti, kteří si totéž nemyslí, skončí jako „autoři vulgárního umění“, které „ztratí životaschopnost“, pohrozil Si.

Jak připomíná agentura Bloomberg, vystoupení prezidenta, který do funkce nastoupil vloni, může znamenat přelom v tom, nakolik čínská státní moc kontroluje umění. V porovnání se Siovým projevem je možné, že éry předchozích prezidentů Chu Ťin-tchaa a Ťiang Ce-mina budou i přes silnou cenzuru a potlačování svobody slova zpětně považovány za relativně liberální dobu.

Naznačuje to i mimořádný prostor, který Siově projevu věnovala čínská státní média. Ta většinou připomínala, nakolik je neobvyklé, že projev přednesl sám prezident, jehož manželka Pcheng Li-jüan je sama operní pěvkyní, nikoliv vrchní režimní ideolog Liou Jün-šan. Média si všimla i prezidentovy dále nerozvíjené výzvy po tom, aby byly odstraněny „nežádoucí umělecké projevy“.

Čínský prezident svůj projev přednesl na kulturním symposiu v Pekingu, kde se setkal s šéfy tamních státních kulturních institucí a dále s prominentními režimními umělci, spisovateli, herci a tanečníky.

Prezident během projevu také zkritizoval moderní architekturu a vyzval k tomu, aby Číňané přestali stavět „divné budovy“. Jako konkrétní příklad uvedl třeba budovu státní televize CCTV, která se v Pekingu dostavěla roku 2008 dle návrhu renomovaného holandského architekta Rema Koolhause. Podle deníku Wall Street Journal ale prezident mohl narážet třeba i na nedávno postavenou kancelářní budovu v Pekingu, jež vznikla dle návrhu Zahy Hadidové.

Časopis Hollywood Reporter napsal, že Siův projev může sloužit jako připomínka směrem k Hollywoodu, jenž v posledních letech usiluje o expanzi do Číny. Nejpozději nyní by si měl uvědomit, že Čína je stále komunistickou zemí, dodal časopis.