Úterkem začala říjnová schůze sněmovny. Poslanci na ní budou znovu hlasovat mimo jiné o zákonech, které jim vrátil prezident. Na řadu by zřejmě měly přijít v pátek.

Konkrétně jde o novelu služebního zákona, kde se mu nelíbí pozice takzvaných politických náměstků. U zákona o dětských skupinách zase požaduje, aby byly zachovány také lesní školky nebo skauti, kteří by měli problém nová pravidla dodržet.

Schůze začala ve dvě hodiny odpoledne. Ještě před ní se sešli poslanci jednotlivě v rámci svých klubů.

Poslanecký klub hnutí ANO v úterý znovu potvrdil, že přijetí služebního zákona podpoří. "Domnívám se, že po dvanácti letech planých debat o služebním zákoně, který odpolitizovává státní správu, by měl od prvního ledna platit," uvedl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Vzájemnou dohodu hodlá dodržet například i ODS. "Všichni přítomní poslanci ODS budou hlasovat pro služební zákon," uvedl předseda klubu Zbyněk Stanjura. 

Zemanovo veto ale podpoří poslanci hnutí Úsvit. "Politika se má realizovat prostřednictvím legislativních norem a ne politických náměstků. Přidáme se i k ústavní žalobě prezidenta," zopakoval znovu předseda klubu hnutí Radim Fiala. 

Na podobě služebního zákona se vládní koalice dohodla s opozicí. Závěrečným hlasováním proto prošel bez problémů, které neměl ani v horní komoře parlamentu. Prezident Zeman ale už dopředu varoval, že pokud političtí náměstci v návrhu zůstanou, bude normu vetovat, což také udělal. Podle něj tito lidé nebudou nic dělat a budou za to brát vysoký plat. Pokud zákon vstoupí v planost, zřejmě ho napadne také u Ústavního soudu. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale už dříve uvedl, že ve sněmovně je dost hlasů na to, aby veto přehlasovali. U dětských skupin chce premiér udělat novelu, která by lesní školky a další skupiny zachovala. Na přehlasování obou vet se v pondělí také dohodla koaliční rada. Tentokrát je potřeba většina všech poslanců, tedy minimálně 101 hlasů. 

Dětské skupiny možná neprojdou

Zvláště u dětských skupin se ale očekává ještě debata. Například lidovcům vadí, že by kvůli tomuto zákonu mohly skončit lesní školky a zvažují, že původně schválený návrh znovu nepodpoří. Po ministerstvu práce a sociálních věcí chtějí záruky, že zákon alternativní předškolní vzdělávání nepoškodí. Občanští demokraté zase čekají až na výsledky debaty a postoj ministryně Michaely Marksové (ČSSD). "Z našeho dobře myšleného zákona vznikl paskvil," komentoval Stanjura. 

"V žádném případě nechceme lesním školkám ublížit," uvedla ještě před začátkem schůze Marksová. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se dohodl s prezidentkou asociace lesních školek, že lesní školky budou nově spadat pod ministerstvo školství. Podle Chládka se tak budou řídit školským zákonem a zákon o dětských skupinách se tedy měnit nemusí. S ministerstvem zdravotnictví je ale nutné ještě dojednat přesné hygienické podmínky, které budou muset tato zařízení dodržovat. 

Ve středu by pak dolní komora měla začít jednat o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Na začátku schvalují především příjmy, výdaje a schodek. Ten vláda navrhla ve výši 100 miliard korun.

Na programu schůze je také závěrečné hlasování o pražské předloze o regulaci prostituce nebo novela, která sníží platby za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a zavede výjimky z plateb pro dopravní či průmyslové stavby v průmyslových zónách. Jiná vládní předloha nařídí lékovému ústavu převést příští rok do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun.

V prvním kole projednávání jsou v navrženém programu například poslanecké předlohy o zákazu kouření v restauracích a o umožnění adopce dětí registrovaným partnerům. Celkem čítá návrh programu na 140 bodů.