V České republice jsou více než dvě stovky skladů výbušnin pro civilní použití, z nichž zhruba pětina není využívána. Ve skladech lze skladovat bezmála 13 000 tun výbušnin. Vyplývá to z publikace Skladové objekty a ze statistik Českého báňského úřadu (ČBÚ), jehož pracovníci sklady s výbušninami pravidelně kontrolují. Z areálu nedávno vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích se ve čtvrtek dopoledne opět ozvaly mírné neřízené detonace.

Firmy v Česku provozují zhruba 30 větších muničních skladů a sedm skladů s municí vlastní armáda.

Na konci roku 2011 bylo v Česku evidováno 234 skladů výbušnin, přičemž využívaných jich bylo 188. Povrchových skladů tehdy ČBÚ registroval celkem 188 a podpovrchových 46. V provozu bylo 145 povrchových skladů a 43 objektů umístěných pod povrchem.

Mluvčí Státní báňské správy (SBS) Bohuslav Machek ČTK řekl, že počet skladů výbušnin se v posledních letech výrazně nemění. Sklady mají kapacitu 12 870 tun trhavin a může v nich být uloženo bezmála 7,1 milionu rozbušek.

Počet skladů podle ČBÚ

Počet skladů v roce 2011: 234

 - využívané: 188

 - nevyužívané:  46

Z toho na povrchu: 188

 - využívané: 145

 - nevyužívané: 43

Z toho pod povrchem: 46

 - využívané: 43

 - nevyužívané: 3

Zdroj: Český báňský úřad (ČBÚ), publikace Skladové objekty a jejich provoz

Inspektoři obvodních báňských úřadů podle Machka nejméně jednou ročně kontrolují všechny firmy, které sklady s výbušninami pro civilní použití provozují. Machek ale upozornil, že báňské úřady nekontrolují sklady s municí, které nespadají pod jejich dozor.

Větší množství munice v Česku podle údajů policie skladuje asi 20 soukromých firem ve 30 provozovnách. Držitelů zbrojní licence, která umožňuje nakládání se střelivem či municí, je více než 2300. V tuzemských skladech je přibližně 5,5 milionu kusů granátů, min, dělostřeleckého střeliva nebo signálních a osvětlovacích prostředků.

Další munice je uskladněna v sedmi vojenských muničních skladech, které spravuje armáda. Kontroly v civilních muničních skladech může provádět 50 speciálně vycvičených policistů. Ročně uskuteční 400 až 500 kontrol.

V Česku se ročně v civilním sektoru spotřebuje zhruba 13 500 tun trhavin, dva miliony rozbušek a 350 kilometrů tzv. bleskovice. Význam velkých skladů výbušnin ale postupně klesá. Zatímco dříve měl například každý větší kamenolom svůj vlastní sklad výbušnin, tak nyní kvůli vysokým nákladům na provoz skladovacích kapacit roste podíl výbušnin přepravovaných výrobci přímo do místa spotřeby, kde se trhaviny často také vyrábějí.

Autoři publikace Skladové objekty upozornili, že někteří podnikatelé skladují výbušniny v muničních skladech, které přestala používat armáda. V provozu jsou také sklady výbušnin vybudované ve speciálních kontejnerech, které lze převážet na nákladních automobilech.

Policejní prezident Tomáš Tuhý minulý týden oznámil, že policie po nedávném výbuchu skladu na Zlínsku zkontroluje velké muniční sklady po celé republice a bude zjišťovat, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Zkontrolováno by mělo být deset až 20 největších skladů s municí. O kontrolu muničních skladů policii podle Tuhého požádal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ve Vrběticích se ozvaly dvě neřízené detonace

Z areálu vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, se ve čtvrtek dopoledne ozvaly dvě mírné neřízené detonace. Pyrotechnici budou vyhodnocovat záznamy z kamer umístěných v blízkosti centra exploze. Zjistí tím, zda výbuchy vycházejí přímo z něj, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pyrotechnici ve středu likvidovali následky větrného počasí a odstraňovali spadlý strom a větve na příjezdových cestách ke skladovacím budovám v areálu bývalých muničních skladů. "Naštěstí pádem stromu nedošlo k poškození některého ze stavení či k nekontrolovanému výbuchu," poznamenala Kozumplíková.