Stamilionové pohledávky, které mají u společnosti Via Chem Group radnice Prahy 6 a Prahy 10, zřejmě městské části zpět v plné výši nezískají. Via Chem je v insolvenci a na nezajištěné věřitele zbývá podle odhadu znalecké společnosti zhruba 350 milionů korun, uvedly Lidové noviny (LN).

Do insolvence se přihlásilo celkem 63 věřitelů s pohledávkami za téměř tři miliardy korun.

Pražské radnice investovaly do dluhopisů společnosti Via Chem, které pro ně nakoupila společnost Key Investments. Ta na sebe ale na konci loňského června podala návrh na insolvenci s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Do dluhopisů Via Chem investovala 167 milionů korun Praha 6, jí vlastněná společnost SNEO 34 milionů korun a Praha 10 nakoupila dluhopisy za sto milionů.

Znalecká společnost Bohemian Appraisal odhadla hodnotu Via Chem Group na 570 milionů korun, z toho ale 212 milionů připadne na zajištěné věřitele, což městské části nejsou. Zbylá hodnota může být podle LN ještě nižší než 350 milionů korun.

Jediným hodnotným aktivem Via Chem Group totiž zůstává třetinový podíl v ústecké Spolchemii, která je sama těžce zadlužená.

Devětadvacetimilionovou pohledávku má u Via Chem Group mimo jiné také Sokolov. Město již dříve oznámilo, že na vedení firmy podá trestní oznámení.

Kvůli kauze Key Investmenst jsou tři bývalí členové jejího představenstva obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také bývalý ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek.