Ústecké vedení ČSSD nezrušilo kvůli spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) duchcovskou buňku sociální demokracie, nevyloučilo ani žádného člena.

Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera k tomu nebyl důvod.

Sociální demokracie uzavřela v Duchcově koalici s DSSS a KSČM. Po zrušení místní buňky volalo vedení strany, včetně předsedy Bohuslava Sobotky. Ten už dříve označil spolupráci s DSSS za nepřijatelnou.

V pondělí Sobotka opakoval, že na zrušení duchcovské organizace trvá. Sdělil, že případem se bude ČSSD znovu zabývat na prosincovém jednání Ústředního výkonného výboru. "Závazně uložíme krajské organizaci zjednat nápravu," uvedl Sobotka.

"Trvám na tom, že jedinou adekvátní reakcí je zrušení místní organizace a odchod členů, kteří jednají proti principům a věrohodnosti ČSSD jako demokratické levicové strany," napsal Sobotka v SMS, kterou poslal z Izraele, kde je jako předseda vlády na návštěvě.

"Pondělní usnesení krajského výkonného výboru je takové, že v tuto chvíli neshledáváme uzavřenou koaliční smlouvu v rozporu se stanovami a de facto jsme se zastali duchcovských představitelů. Pokud tato strana není zakázána, tak se nedomnívám, že by bylo v rozporu, že naše duchcovská organizace uzavřela tuto koalici," řekl Scherfer.

"Ústřední výkonný výbor je nejvyšší orgán mezi sjezdy, může tedy o zrušení organizace rozhodnout sám," doplnil.

Krajská ČSSD podle něj naopak apeluje na vedení strany, aby se zabývalo vyloučenými lokalitami.

"Prosíme vedení strany a naše ministry, aby se věnovali nepřizpůsobivým občanům a vyloučeným lokalitám jako takovým," doplnil Scherfer.

Hlasování krajského výkonného výboru bylo podle Scherfera jednomyslné.

Krajské vedení podle starosty Duchcova Zbyňka Šimbery (ČSSD) přijalo důvody, proč byla v Duchcově koalice s DSSS uzavřena. Ve spolupráci s extremistickou DSSS problém nevidí.

"DSSS je legitimní strana, KSČM také, takže já jsem udělal koalici tak, jak jsem si myslel, že je nejrozumnější," doplnil Šimbera.

Rozhodnutí krajské organizace ČSSD přivítal jako "vítězství rozumu" předseda DSSS Tomáš Vandas. Ukazuje se podle něj, že celostátní vedení ČSSD nemusí vždy a za každou cenu prosadit svoji vůli v regionech, které se potýkají s velkými problémy.

Po vyloučení členů, kteří uzavřeli spornou koalici, a po zrušení buňky volalo vedení ČSSD. "Byly tam možnosti jiných koalic, naši kolegové to nevyužili. Nesouhlasíme, aby byli v koalici s touto stranou, kterou bereme jako extremistickou a ČSSD by s ní neměla spolupracovat," řekl už dříve ministr vnitra a člen grémia Milan Chovanec.

V sedmičlenné radě Duchcova má ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo připadlo DSSS.

ČSSD má v zastupitelstvu celkem pět lidí, členy ČSSD jsou tři z nich. Kromě Šimbery je to také Andrea Albertová a Jiří Chvojka. Ten získal mandát poté, co se ho vzdala bezpartijní Jindřiška Semelková.

O možném vyloučení jedné své členky jednala kvůli spolupráci s DSSS i duchcovská buňka KSČM. Její předseda Jiří Kraft ale odmítl říct, jaké usnesení přijala.

V městské radě je za DSSS lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace.

Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí, od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext.

Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Svoboda je navíc pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.