Po vzoru pražské Kampy má také Hongkong svoji Lennonovu zeď. Na tu se od pátku po dvoudenní pauze znovu promítají multimediální vzkazy na podporu protestujících. O víkendu s nimi solidaritu vyjádřili také hudebník Peter Gabriel nebo členky skupiny Pussy Riot, jak informovala agentura AFP.

„Voda se dostane všude – tak jako vůle lidu,“ vzkázal Peter Gabriel, jehož slova se na zeď promítala anglicky i čínsky. Gabriel se stejně jako šest členek Pussy Riot, povzbuzujících demonstranty, aby „přilili olej do ohně“, vyfotil s deštníkem, tedy symbolem tohoto protestního hnutí. To požaduje, aby se v Hongkongu roku 2017 konaly svobodné volby.

Multimediální kampaň, která vzkazy na zeď promítá, se jmenuje Stand By You 2.0 a na jejím vzniku se podle AFP podílely lidskoprávní skupiny sídlící v americkém New Yorku. „Chtěli jsme ukázat, že ve všech koutech světa existuje obdiv pro to, za co tito mladí lidé bojují,“ vzkázal například Hunter Heaney z hudební iniciativy Voice Project, která se na tvorbě kampaně podílela.

Podle Heaneyho se američtí aktivisté do věci zapojili proto, aby demonstrantům pomohli vyvážit propagandistické nástroje, jež proti nim naopak používá čínská vláda. Skrze webové stránky projektu Stand By You již bylo odesláno přes 30 tisíc vzkazů ze 70 zemí světa, dodal Heaney.

Prodemokratické hnutí v Hongkongu v první polovině listopadu podpořil také japonský spisovatel Haruki Murakami. Ten na oslavách pádu Berlínské zdi vzkázal, že i občané Hongkongu se v těchto dnech snaží strhnout pomyslnou zeď, která lidi „odděluje od lepšího a svobodnějšího světa“.

Protesty v Hongkongu propukly koncem září poté, co Peking oznámil, že všechny kandidáty do voleb roku 2017 musí předem schválit čínská komunistická strana. Zahraniční agentury následné protesty označily za nejvážnější od roku 1997, kdy se bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Do ulic od září vyrazilo přes 100 tisíc demonstrantů, převážně studentů.