Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem na zvýšení platu poslanců a senátorů o čtrnáct procent a v případě schválení by zákon vetoval. Řekl to v pondělí v Brně při zahájení třídenní návštěvy Jihomoravského kraje.

Zeman označil čtrnáctiprocentní zvýšení za nenažranost. Podle něj by se platy zákonodárců měly zvýšit o tři a půl procenta stejně jako u pracovníků veřejného sektoru.

Ani koalice podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nesouhlasí s tím, aby se platy od ledna zvýšily o čtrnáct procent, natož šestadvacet procent, o kolik by stouply automaticky, pokud se do konce roku nepodaří prosadit novelu zákona. Pokud by se poslancům nepodařilo do konce roku novelu projednat, hodlá premiér iniciovat mimořádnou lednovou schůzi.

"Nesouhlasím s tím, aby v době, kdy všichni hledáme každou korunu, kterou bychom věnovali na užitečné investice, rostly poměrně závratným tempem platy poslanců a senátorů," uvedl v Brně Zeman. Doplnil, že zákon by vetoval bez ohledu na to, zda jej Poslanecká sněmovna přehlasuje.

Sobotka poslancům vzkázal, že obstrukcemi si skokové zvýšení platu nevynutí. "Chtěl bych avizovat, že pokud by se v důsledku jakýchkoliv obstrukcí ten zákon nepodařilo projednat do konce letošního roku v Poslanecké sněmovně, budu iniciovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny v lednu, tak abychom tu věc napravili," doplnil Sobotka.

Vyjednávání o zvýšení platů se zatím nepodařilo dovést k závěru, i proto, že řada vládních poslanců odmítá původní návrh na zvýšení o jedno procento. V posledních dnech se proto diskutovalo o možném zvýšení o tři a půl, pět nebo i deset procent. Takový návrh představil o víkendu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Zeman: Poslanci mají dýchat s národem

Zeman vyzval k solidaritě s obecními zastupiteli. "Myslím si, že jsou tisíce regionálních a komunálních zastupitelů, kteří jsou odměňování podstatně hůře a pracují přitom podstatně lépe než někteří naši poslanci a senátoři. A i když jsem kritizovaný za vulgarismy, takové zvýšení platů považuji za nenažranost," zdůraznil Zeman.

Podle Zemana se na čtrnáctiprocentním zvýšení dohodli zástupci všech poslaneckých klubů. "Poslanci, kteří vystupovali ve volební kampani, přitom nikdy v programu neměli takové platové úpravy. Každý z nich by měl dýchat se svým národem," dodal Zeman.

Hovory z Lán porušily zákon i kodex ČRo, rozhodli radní - čtěte ZDE

Zatím není jasné, jaké zvýšení platů koalice navrhne. Nejčastěji se mluví o třech a půl až pěti procentech. Růst by měl být ale nižší než 14,4 procenta, na kterých se v listopadu shodli zástupci poslaneckých klubů. Poslanci by měli o platech ústavních činitelů hlasovat na schůzi, která začne v úterý. 

K záležitosti se vyjádřili i další členové tripartity. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka není Poslanecká sněmovna moc úspěšná, a proto si zvýšení platů nezaslouží. Do budoucna by platy zákonodárců odvozoval od průměrné mzdy, při úspěšném vývoji ekonomiky by pak mohli dostávat bonifikaci, při poklesu by se jim naopak plat krátil.

Šéf odborářů Josef Středula zase poznamenal, že poslanci mají poslední šanci věc zvrátit. Výrazné zvýšení platů by podle něj lidé nebyli schopni přijmout. Má za to, že zákonodárci žijí v nějakém zvláštním matrixu. Byl by proto rád, kdyby jim ho někdo vypnul a vrátili se zpět na zem.

Na Zemana čekali odpůrci

Asi 150 lidí vyjádřilo v Brně nesouhlas s názory a činy prezidenta Miloše Zemana. Při jeho příjezdu k Univerzitě obrany mu ukázali červené karty. Organizátoři doufali, že si s prezidentem promluví. Policisté je ale drželi asi 20 metrů od Zemana, který procházel špalírem vojáků.

Protestující se před univerzitou shromáždili navzdory dešti a chladnému počasí. Účast považuje spoluorganizátor Ondřej Puczo za dobrou, a to vzhledem k počasí i zvolenému času, který se kryje s pracovní dobou. Poukázal na to, že Zeman při návštěvě kraje nemá v plánu žádné setkání s veřejností v Brně - pouze v menších městech.

Protestu se zúčastnil k krajský zastupitel David Macek (KDU-ČSL). "Omluvil jsem se ze všech formálních setkání s panem prezidentem, protože považuji za důležitější ukázat mu červenou kartu," řekl Macek. Zeman podle něj zpochybňuje důvěryhodnost Česka u západních partnerů.

Mackovi i dalším účastníkům protestu konkrétně vadí Zemanův postoj k Rusku a Číně, stejně jako jeho vyjádření k ukrajinské krizi a údajná lhostejnost k porušování lidských práv. V pozvánce na akci kritizovali také jeho údajnou aroganci a rozdělování české společnosti. Při příjezdu prezidenta skandovali "Ostuda" a "Hanba".

Protestní shromáždění se chystá také v Blansku, kam prezident dorazí v pondělí odpoledne. Navštíví tam výrobce vodních elektráren ČKD Blansko Holding a následně se setká s obyvateli Blanska na centrálním náměstí Republiky.

Zeman se na jihu Moravy setká v následujících dnech s krajskými zastupiteli, ale i se starosty obcí s rozšířenou působností. Čekají ho i ředitelé škol nebo nemocnic a návštěva Univerzity obrany v Brně. Doprovází ho jeho manželka Ivana Zemanová.