Za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí potrestal v úterý Krajský soud v Liberci lékaře Jaroslava Bartáka osmnácti lety vězení. Z dvanáctiletého trestu za znásilňování a vydírání svých asistentek si už odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě sedmadvacet let. Barták se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle předsedkyně Senátu Evy Drahotové si bude Barták uložené tresty ve dvou různých případech odpykávat postupně. "Nezapočítávají se vůči sobě navzájem. To znamená poté, co vykoná dvanáctiletý trest, začne vykonávat trest odnětí svobody osmnáct let, pokud bude naše odsouzení pravomocné," uvedla soudkyně.

Soud uznal Bartáka vinným, že loni na podzim ve Vazební věznici v Liberci plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a kněze Eugena Freimanna. Vraždy měl zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává trest za ozbrojenou loupež.

Vězeň ale místo toho vše nahlásil. Vydíráním chtěl Barták získat přes osmdesát milionů Kč, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Podle soudkyně se jednalo o mimořádnou trestnou činnost, s takovým případem se během své dlouholeté praxe nesetkala. "Nestalo se mi v minulosti, že by byl pachatel odsouzen za vysoce škodlivou násilnou činnost k citelnému trestu a již ve věznici, která má sloužit k jeho převýchově, plánoval snad ještě horší násilnou trestnou činnost," řekla při zdůvodnění rozsudku.

Obhajoba zpochybňovala legálnost a věrohodnost nahrávek, na nichž Barták mluví o útěku, únosech, vydírání i připravovaných vraždách a sepisuje informace k chystaným obětem. Nahrávky pořídil ve vězení díky kameře v hodinkách recidivista, který případ nahlásil.

"Nebyly pořízené v rozporu se zákonem," uvedla soudkyně. Podle státního zástupce Petra Hořína by ale věznice měla prošetřit, jak se povedlo záznamové zařízení recidivistovi propašovat do vězení. Odsouzený to odmítl před soudem sdělit.

Barták tvrdí, že kauza je komplotem jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho. S ostatními vězni v oddíle Barták nevycházel, měl s nimi konflikty a musel být přemístěn do jiné věznice. Barták odmítá, že by plánoval nějakou trestnou činnost. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně.

"Jsem nevinen a jedná se o justiční zločin vůči mně. Nikoho jsem neznásilnil, nezabil ani nechtěl zabít," řekl Barták po vyhlášení rozsudku.

Barták je podle znalců výraznou psychopatickou osobností. Plánování vraždy či vydírání odpovídá jeho osobnosti, byl by schopen a ochoten své činy organizačně dotáhnout do konce, pokud by to bylo technicky možné. Je narcistní osobností, netrpí však duševní poruchou, kterou by bylo možné léčit. Barták je přesvědčen o své výjimečnosti a na svou ochranu je schopen všeho.

O Bartákově chování k asistentkám, po kterých požadoval sexuální služby, se veřejnost dozvěděla poprvé v srpnu 2011, kdy tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pomáhal jedné z Bartákových asistentek s odjezdem z Filipín, kde ji Barták držel. Barták byl o několik týdnů později zadržen.

V září 2011 informovala televize Nova, že Barták měl přístup na vatikánské velvyslanectví v Praze, na jehož půdě zařídil natáčení historicko-erotického filmu, v němž si sám zahrál. Počátkem září 2012 Nova uvedla, že Barták se zřejmě účastnil i utajeného obřadu ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta. Vojenský velitel Hradu Karel Niederhafner kvůli tomu posléze skončil ve funkci. V říjnu napsala Mladá fronta Dnes, že Barták údajně bil i svou manželku, která se to ale bála nahlásit. 

Za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami poslal pražský městský soud Bartáka v únoru 2013 na 14 let do vězení. Barták se tehdy proti verdiktu odvolal, Nejvyšší soud částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. U většiny skutků jej ale znovu uznal vinným a uložil mu 12 let, které si Barták v současnosti odpykává.

Barták je nyní ve vězení v Jablonci-Rýnovicích, kde si odpykává trest za obtěžování asistentek v letech 2006 až 2011. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.