Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska jsou pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury.

Při zahájení jejich čtvrtečního jednání na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Odpoledne hlavy států čeká otevření výstavy o projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje. Kolegům ale slíbil, že jim ho nebude vnucovat.

Zeman na začátku prvního plenárního zasedání hovořil o chystaném společném prohlášení prezidentů, které prý pravděpodobně bude spíše obecné. Má ale obsahovat i některé konkrétní body. "V této souvislosti bych rád zmínil naši společnou podporu polskému návrhu na vytvoření společného evropského investičního fondu pro dopravní investice, protože se domnívám, že by přispěl ke zlepšení dopravní infrastruktury nejenom v oblasti střední Evropy, ale v dalších částech Evropské unie," uvedl Zeman.

Na odpoledne pak ostatní prezidenty pozval na výstavu o kanálu Dunaj-Odra-Labe. "Je to můj oblíbený projekt, ale nelekejte se, nebudu vám ho vnucovat. Pouze vás seznámím s vizualizací tohoto projektu," poznamenal. "Musím vás informovat, že po dohodě s vládou České republiky se teď připravuje studie proveditelnosti tohoto kanálu. A já vás nebudu obtěžovat svým lobbováním za tento vodní koridor do doby, než bude tato studie proveditelnosti hotová," doplnil.

Prezidenty Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Rakouska přivítal Zeman na Hradě ve čtvrtek dopoledne s vojenskými poctami. Šestice hlav států bude v Praze o dopravní infrastruktuře jednat i v pátek.

"Doprava je věc, která má ekonomicky pravděpodobně největší multiplikační efekt, ovlivňuje úplně všechno," řekl ještě před setkáním ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. "Tématem schůzky budou sítě, dopravní logistika, ať už železniční, letecká doprava, silniční, ale třeba i informační dálnice, ropovody, plynovody, prostě doprava všeho od surovin přes lidi až po informace," dodal.

Výsledkem setkání má být dokument v podobě vize, jak si prezidenti představují budování dopravní infrastruktury ve střední Evropě po roce 2020. Z něj by pak mohly vycházet vlády jednotlivých zemí při jednání s Evropskou unií.

Na okraj summitu se vpodvečer s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem sejde i premiér Bohuslav Sobotka.