Garant a spoluautor pražských stavebních předpisů Pavel Hnilička dal ve čtvrtek na pražském Institutu plánování a rozvoje výpověď. Mimo jiné proto, že dostal zákaz se k nim vyjadřovat. Vyhlášku, kterou odborná veřejnost uvítala, pozastaví ministerstvo pro místní rozvoj a v Praze bude platit celostátní vyhláška. "Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě," říká k tomu architekt Hnilička.

Nová rada totiž neschválila řešení, které nabízel nový radní pro územní plán Matěj Stropnický. Ten měl vyhovět ministerským výtkám. "Na jednání rady seděli jako hosté Karel Březina s Janem Slezákem, kteří se velice aktivně pustili do kritiky předpisu," říká k tomu Hnilička. Pražská rada se pak rozhodla za zavřenými dveřmi.

Ministerstvo pozastavilo stavební předpisy a Praha přijme obecnou vyhlášku. Platila někdy vůbec v Praze obecná vyhláška? 

Ne.

Co to znamená?

Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě. Stará vyhláška z roku 1999, nové pražské stavební předpisy a nově ministerské vyhlášky. Pro všechny stavebníky bude dost náročné se v pravidlech vyznat.

My jsme měli nastavenou dvouletou přechodnou lhůtu, aby přechod ze starých pravidel na nová byl plynulý. Příprava projektu trvá docela dlouhou dobu. Větší projekty se chystají několik let. Když je někdo v dobré víře připraví podle pravidel, která v době, kdy na tom pracuje, platí, tak je špatně mu to pak zničehonic přeměnit.

Tím, že najednou ze dne na den začnou platit ministerské vyhlášky, tak oni nemají tuhle přechodnou lhůtu a bude to znamenat, že se všechno bude muset předělat. Na to jsme upozorňovali.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se