Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po sérii protiislámských protestů hájil přistěhovalectví.

Imigrace je pro Německo přínosná a němečtí politici musejí lépe vysvětlit, že užitek by z ní mohli mít všichni, prohlásil v sobotu podle agentury Reuters v německých médiích.

Německo zažilo v poslední době několik protiislámských demonstrací. Náhlý vzestup hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na jehož pondělní demonstraci v Drážďanech se i přes kritiku sešlo zhruba 17 500 sympatizantů, přiměl politiky k reakci.

"Svět je otevřenější a přistěhovalectví pomáhá všem. Tak jako jsme využili milionů uprchlíků a vysídlených po druhé světové válce na obnovu... tak potřebujeme přistěhovalectví dnes," sdělil Schäuble deníku Bild Online.

Přistěhovalectví je citlivou otázkou i v jiných evropských zemích včetně Británie či Švédska, kde již voliči potrestali politiky za to, že tuto problematiku nedokázali řešit.

V Německu je toto téma mimořádně citlivé kvůli nacistické minulosti země. Německá azylová politika patří k nejliberálnějším na světě.

"Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to, naopak převážně zlepší," dodal také podle agentury Reuters ministr.

Němečtí politici se podle něj musejí zlepšit, pokud jde o vysvětlování změn v každodenním životě. Navázal na nedávné vyjádření prezidenta Joachima Gaucka, který řekl, že lidé by neměli mít obavy.

Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.

Místní úřady nicméně upozorňují, že se potýkají s velkým počtem žadatelů o azyl a čisté přistěhovalectví je nyní na nejvyšší úrovni za 20 let. Počet žadatelů o azyl v největší evropské ekonomice stoupl letos více než dvojnásobně na zhruba 200 tisíc lidí.

Mnoho Němců má obavy, kolik by to mohlo stát, a bojí se, že uprchlíci budou zabírat pracovní místa.