Zhruba šest stovek lidí se podle policie sešlo v pátek v podvečer před Pražským hradem k demonstraci proti islámu v Česku, kterou svolala iniciativa Islám v České republice nechceme. Protestní shromáždění trvalo zhruba hodinu, obešlo se bez větších incidentů. Na místo dorazily také dvě desítky lidí, kteří zde naopak manifestovali za práva muslimů a dalších náboženských skupin.

Odpůrci islámu se na Hradčanském náměstí shromáždili s českými vlajkami a s transparenty s nápisy "Evropo, probuď se!", "Umírněný islám neexistuje" nebo "Islám je zlo". Organizátoři, kteří očekávali až 4000 účastníků, mezi protestujícími rozdávali také transparenty a odznaky s logem iniciativy v podobě přeškrtnuté mešity.

VIDEO: Demonstrace proti islámu na Hradčanském náměstí

Demonstrace proti islámu na Hradčanském náměstí

Z politiků na demonstraci promluvili místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová. V davu se objevil i šéf Úsvitu Tomio Okamura. "Chceme uchovat českou tradici, není podstatné před jakým náboženstvím," prohlásil Černoch. Podle poslance je prvním krokem k tomu návrh novely zákona o církvích, kterou připravila právě iniciativa Islám v ČR nechceme.

Novela má podle autorů pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek. Spočívá v tom, že církev nebo náboženská společnost, která by žádala o zvláštní práva, by nesměla vzbuzovat obavu, že ohrožuje zahraničněpolitický zájem Česka. Nesmělo by taky vznikat podezření, že by ohrožovala národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. K žádosti by se musely závazně vyslovit tajné služby a policie. Jakou podporu by novela mohla ve Sněmovně mít, není zcela jasné. Černochová ČTK řekla, že normu dosud nečetla, a tak se k ní nemůže vyjádřit.

Černochová dodala, že lidé protestující proti islámu nejsou extremisté. "Přála bych si, aby zástupci muslimské obce v ČR tu  byli s námi a jasně se distancovali od toho, co se děje v Evropě a ve světě," uvedla s odkazem na nedávný teroristický útok na redakci Charlie Hebdo v Paříži.

Nesouhlas s demonstrací vyjádřil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Je to trošku zbytečné vyvolávání strachu a nenávisti, protože jsme nezaznamenali žádnou islamistickou hrozbu v České republice," řekl ČTK a České televizi. "Škatulkování lidí, princip kolektivní viny a netolerance, který se tady uplatňuje, byť zatím u relativně malé skupiny lidí, tak to je velmi nebezpečný princip, který odporuje zásadám svobody a demokratické společnosti," dodal.

Kromě odpůrců islámu přišlo před Hrad i několik jeho obhájců, podle nichž má každé náboženství právo na existenci. Dorazili s transparenty s nápisy "Masaryk by se nebál" nebo "Nenávist v ČR nechceme".

Pořadatelé protiislámské demonstrace avizovali, že chtějí také uctít památku nedávných obětí teroristických útoků v Paříži. "Seznámíme veřejnost s naším pohledem na islám a jeho expanzi v Evropě, pojmenujeme rizika pro Českou republiku a vzneseme legislativní a bezpečnostní požadavky, jejichž přijetí islamizaci naší země zabrání," uvedli v prohlášení.

Podle Ústředí muslimských obcí v ČR ale nemá jednání pařížských útočníků nic společného s islámem. Předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi ČTK ve čtvrtek sdělil, že muslimové v Česku po útoku na Charlie Hebdo čelí výhrůžkám, nejčastěji e-mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí.

Manifestace se účastnila i policie jak v uniformách, tak v civilu. Akce se podle ní obešla bez větších incidentů, policisté zaznamenali pouze slovní potyčky.

V muslimských zemích se protestovalo i proti karikaturám

V několika muslimských zemích v pátek demonstrovali odpůrci karikatury proroka Mohameda, které publikoval ve svém nejnovějším vydání francouzský týdeník Charlie Hebdo. Manifestace v pákistánském Karáčí přerostla v potyčky demonstrantů s policií, které si vyžádaly nejméně čtyři zraněné. Protesty se konaly i v dalších pákistánských městech a také v jiných muslimských zemích, například v Turecku, Alžírsku či Jordánsku. Do ulic vyšli také Palestinci v Jeruzalémě.

V Pákistánu je francouzský satirický časopis ostře kritizován. Parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž se poukazuje na to, že svoboda vyjadřování neznamená útočit a zraňovat city veřejnosti nebo náboženské přesvědčení.

Prorokovu karikaturu kritizuje i katarské ministerstvo zahraničí, které útok na redakci Charlie Hebdo minulý týden důrazně odsoudilo. Podle úřadu nová karikatura rozněcuje mezi muslimy nenávist a vztek. "Svoboda slova neznamená urážet ostatní, dotýkat se jejich citů a vysmívat se jejich víře," stojí v textu. Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, vyzval muslimy, aby po modlitbách vyšli k poklidným manifestacím.

VIDEO: Demonstrace proti karikaturám v Pákistánu

Demonstrace proti karikaturám v Pákistánu

Zveřejnění karikatury Mohameda ve středečním vydání Charlie Hebdo v pátek kritizoval také konzervativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Autory časopisu obvinil z "podněcování násilí".

Několik stovek muslimů v Německu naopak před místními mediálními domy demonstrovalo za svobodu názorů. Dali tak najevo nesouhlas s pařížským teroristickým útokem na satirický týdeník Charlie Hebdo.

Demonstrace proti islámu na Hradčanském náměstí

Demonstrace proti karikaturám v Pákistánu