Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podala demisi k 1. březnu. Na tiskové konferenci to v úterý řekl vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ukončil tak debaty o její politické budoucnosti. Demisi ministryně, kterou by měl nahradit její náměstek Robert Pelikán, k začátku března očekával prezident Miloš Zeman. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již demisi obdržel a vzal na vědomí. Válková míní, že za rok ve funkci udělala maximum.

Ministryně dlouhodobě čelila kritice kvůli své personální politice, když za jejího působení odešlo několik jejích náměstků, a neplnění legislativního plánu, velmi kritizovaný byl například návrh zákona o státním zastupitelství.

"Dneska jsem s ní mluvil před chvílí a domluvili jsme se, že oznámí, nebo už oznámila písemně svoji rezignaci k 1. březnu 2015," uvedl Babiš, který odmítl, že by Válkovou k rezignaci tlačilo hnutí ANO, jak se o tom mluví v kuloárech. Odcházející ministryně se prý rozhodla sama.

"Bylo to pro ní velice náročné období, už při nástupu mě informovala, že to nechce dělat dlouho, a proto ten její krok chápu," poznamenal také šéf ANO. Ministryně podle něj viděla svůj mandát, do něhož se jí příliš nechtělo, jako zhruba roční. Vstup do státní správy byl pro Válkovou velký šok, podotkl.

Odstupující Válková si myslí, že za rok ve funkci udělala pro resort maximum možného. Chce pokračovat ve své práci ve Sněmovně. Prostřednictvím tiskové zprávy rozeslané ministerstvem vzkázala, že její nástupce v čele úřadu by měl nadále prosazovat již zahájené reformy. Na Twitteru pak uvedla, že prosazování změn bylo velmi obtížné.

Sobotka v reakci řekl, že je rád, že rozhodnutím Válkové skončila nejistota kolem resortu. "Demisi beru na vědomí a očekávám, že hnutí ANO mi prostřednictvím svého předsedy Andreje Babiše předloží návrh na nového ministra spravedlnosti," uvedl. Dodal, že se s kandidátem bude chtít brzy sejít. Válkové poděkoval za působení v úřadu.

Měla podle něj hodně dobrých úmyslů a přistupovala k výkonu funkce poctivě, "nicméně hodně často se ve funkci ministryně trápila". Odpoledne Sobotka od ANO obdržel nominaci na nového ministra spravedlnosti, podle očekávání jde o Pelikána. Do konce týdne se s ním chce sejít.

Pelikán už v úterý odpoledne řekl, že se chce v čele resortu zaměřit na postavení exekutorů či úpravu insolvenčního řízení, hodlá také připravit strategii justice. Do funkce jde podle svých slov s odvahou. "Je to pro mě obrovská výzva, vyznamenání a obava, zda dokážu naplnit očekávání," uvedl. Válková neodchází podle něj proto, že by selhala, ale pouze se cítí unavená a nemá dost energie k dotažení úkolů. "Připadá mi logické, když se je někdo z jejího týmu pokusí dokončit," dodal.

Babiš také uvedl, že Válková je spíše pedagožka a odbornice na resort, ale nikoliv manažerka. Přesto jsou podle něj jak Válková, tak bývalý ministr dopravy za ANO Antonín Prachař minimálně na úrovni ostatních členů vlády. Zásadní rozdíl mezi hnutím ANO a koaličními partnery je, že se ANO nerozhoduje podle vůle krajských organizací, a může si proto dovolit své ministry usměrňovat a řídit, podotkl.

Klub hnutí ANO dnes o Válkové diskutoval bez ní vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu. Debata podle šéfa klubu Jaroslava Faltýnka nebyla o tom, jestli má ministryně zůstat ve funkci, ale spíše o její nadcházející práci a dalším působení ve Sněmovně. Vyjádřila prý přání, aby mohla působit v bezpečnostním a ústavně-právním výboru. Klub ji v tom podpoří.

Babiš v pondělí o situaci v resortu jednal i s hlavou státu. Jeho kandidát na ministra spravedlnosti Pelikán se s prezidentem sejde po návratu Zemana ze zahraničí. Babiš má za to, že by Pelikán měl justici především dát určitou koncepci. Pelikán, kterého dnes kritizovali členové opozice, má podle Babiše dobré renomé.

Podle opozice nese Pelikán velkou zodpovědnost za stav resortu. "Pan Pelikán několik posledních měsíců na ministerstvu spravedlnosti působil ve funkci prvního náměstka, to znamená, nemůže se zcela distancovat od toho, co se na ministerstvu odehrávalo," poznamenal k tomu Sobotka. Nový ministr musí podle něj zajistit naplnění podmínek smíru se soudci a státními zástupci a zároveň dohnat resty úřadu.

"Já k tomu žádný komentář nemám. To je věc, kterou musí vyřešit ANO, je to problém hnutí ANO a je potřeba, aby si hnutí ANO ten problém vyřešilo," reagoval na situaci v úterý dopoledne, tedy ještě před oznámením demise, Sobotka. "To je věc hnutí ANO, pana premiéra a pana prezidenta," řekl zase Bělobrádek.

Válková dlouhodobě čelila kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. O své budoucnosti v resortu jednala v pondělí i s prezidentem Milošem Zemanem, který byl jejím dlouhodobým zastáncem. Na schůzce se Zeman s Válkovou k rozhovoru o její možné rezignaci příliš nedostali, uvedl Ovčáček. Válková podle něj jela rovnou do nemocnice s podezřením na zápal plic.

Odchodem Válkové ztratí hnutí ANO po Prachařovi a bývalé ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové, která se stala eurokomisařkou, již třetího šéfa resortu, kterého do vlády nominovalo.

Kalousek: Způsob zbavení se Válkové je křupanský

Opoziční strany, ale i někteří členové těch koaličních dění okolo ministryně spravedlnosti Heleny Válkové kritizují.

Například ODS kritizovala dosavadní postoj premiéra a její předseda Petr Fiala dnes řekl, že Bohuslav Sobotka (ČSSD) "strká hlavu do písku před válkou i Válkovou". 

Fiala kritizoval, že Sobotkova vláda na rozdíl od zbytku demokratického světa ignoruje řešení eskalace bojů na Ukrajině, což podle šéfa vyvrcholilo neúčastní vládního zástupce na mnichovské bezpečnostní konferenci o minulém víkendu, která se tomuto problému věnovala.

"To je neodpustitelné," zdůraznil Fiala. Prestižní každoroční konference se měl podle ministerstva zahraničí zúčastnit šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD), kvůli zdravotním problémům do Mnichova ale neodcestoval. Na akci je nutné dostat pozvánku.

Odvolání Válkové kritizovala i TOP 09. "Zdá se, že dneska nebo zítra dojde k tomu, že pan předseda Babiš se zbaví ministryně své vlády, odstraní ji z ministerstva spravedlnosti, ale jak slyšíme, bude nahrazena svým náměstkem panem Pelikánem, což ovšem vede k úsměvu odborné veřejnosti, neboť každý ví, že za nejstinnější stránky činnosti ministerstva spravedlnosti je zodpovědný právě pán náměstek Pelikán," poznamenal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj tak "kozel bude zahradníkem".

"Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat," uvedl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

"Odchod Heleny Válkové z funkce ministryně spravedlnosti se dal očekávat. Ministerstvo pod jejím vedením nesplnilo za rok žádnou svoji legislativní prioritu. Personální situace na ministerstvu je po častých výměnách náměstků nestabilní," uvedl za poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. "Nominace Roberta Pelikána, který je pravou rukou a 1. náměstkem odcházející ministryně, svědčí o tom, že se situace na ministerstvu spravedlnosti k lepšímu v dohledné době příliš nezmění," poznamenal také.

Babiš se nepostavil za "svou" ministryni Válkovou. Zastal se jí Zeman - čtěte ZDE

"Když ministryni (Válková) dlouhodobě maže schody její náměstek (Pelikán vyslaný Babišem), je jasné, že ji nakonec vystřídá," napsal na Twitteru zase šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "To bylo řečí o příchodu skutečných odborníků," poznamenal také s tím, že je Babiš "skvělý personalista".

Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jan Farský (TOP 09 a Starostové) Válkové vytkl, že nezvládla přípravu zákonů. Ze tří základních norem pro loňský rok, kterými byly zákon o státním zastupitelství, o soudních exekutorech a o znalcích a tlumočnících, nepředložila ani jednu, řekl ČTK Farský. Předpokládané nahrazení Válkové náměstkem Pelikánem by za změnu k lepšímu nepokládal. "Je to takové to příslovečné z bláta do louže," poznamenal Farský.

Nahrazení Válkové Pelikánem by osobně nepokládal za žádnou změnu člen výboru Jan Chvojka (ČSSD). "První náměstek jako přímý podřízený ministryně odpovídá za neduhy resortu stejně jako ministryně," napsal na facebookovém profilu. Pravděpodobný odchod Válkové vcelku mrzí ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Na ministryni prý viděl enormní zájem věci zvládat.

O Pelikánovi se jako o ministru hovořilo již vloni

Pětatřicetiletý Robert Pelikán doposud vykonával funkci prvního náměstka ministryně spravedlnosti. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2011 získal titul Ph.D. Pracoval v advokátní kanceláři Linklaters a byl partnerem v kanceláři Vrána & Pelikán. Od února do června 2014 řídil právní sekci ministerstva financí. Specializuje se na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů.

Jako advokát zastupoval mimo jiné rodinu, jejímuž synovi v létě 2009 amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty. Později například hájil město Karlovy Vary ve sporu se skupinou firem o vlastnictví sportovně-kulturního centra KV Arena.

V srpnu 2012 jej ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Ministr ale posléze Pelikánovu nominaci stáhl. V tisku se spekulovalo o tom, že důvodem byl Pelikánův blog, na kterém advokát kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Ve funkci prvního náměstka ministryně spravedlnosti nahradil Pelikán loni v létě Hanu Marvanovou, která odešla kvůli sporům s ministryní Válkovou. Také tehdy se v tisku množily úvahy o tom, že Pelikán Válkovou v čele ministerstva nahradí.

V polovině loňského srpna vyvolal pozornost spor mezi náměstkem Pelikánem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který se týkal změn v návrhu zákona o státním zastupitelství. Zeman se veřejně ohradil proti Pelikánovým úvahám o tom, že žalobci mají být více kontrolováni exekutivou, aby z nich nevznikla "čtvrtá moc ve státě".