Policie v úterý po 23. hodině vnikla do domu muže, který v restauraci Družba v Uherském Brodě zastřelil osm lidí, a vyvedla z něj manželku střelce. Ta byla v domě zamčená a odmítala policisty vpustit dovnitř. Po zásahu žena vyšla z domu za doprovodu policistů a záchranářů.

Muž, který je podezřelý, nemá kriminální minulost, řekl státní zástupce Roman Kafka. Motivaci pachatele policie vyšetřuje, podle Kafky šlo zřejmě o směs osobních důvodů.

Kdo byl střelec?

Před domem střelce

Muž téměř nevycházel, žena bývala agresivní, vzpomínají sousedé

Policie v noci zatkla manželku muže, který v restauraci Družba zastřelil osm lidí a pak sebe.

Střelec byl držitelem zbrojního průkazu. Informaci potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec. Zda byla zbraň, ze které se střílelo, legální, zatím neví. Podle jeho slov se policii již podařilo určit totožnost obětí.

Třiašedesátiletý občan Uherského Brodu vpadl do restaurace v době obědů ozbrojený a začal bezhlavě střílet. "Vypálil asi 25 ran," řekl starosta města Patrik Kunčar. Ten potvrdil i informaci, že ve finále svého řádění obrátil muž zbraň proti sobě. 

Zastupitelé projednají pomoc pozůstalým obětí

Kvůli tragické střelbě v Uherském Brodě se ve středu mimořádně sejde městská rada a také zastupitelstvo. Mimo jiné bude radnice rozhodovat o finanční pomoci pozůstalým a vyhlášení finanční sbírky.

Vedení Brodu se sešlo už v úterý spolu s hejtmanem kraje Stanislavem Mišákem. "Město plánuje pozůstalým rodinám přispět morální i finanční pomocí. Stejnou pomoc nabídl ústy hejtmana také Zlínský kraj," oznámila po jednání mluvčí radnice Elen Sladká.

Dopoledne se uskuteční na místě tragédie u restaurace Družba pietní akt. Účast podle radnice potvrdili uherskobrodští radní i vedení partnerského slovenského Nového Mesta nad Váhom. Pietní akt se bude konat také na odpoledním zasedání zastupitelstva.

Podle prvních informací muž s předstihem zavolal o svém úmyslu vraždit do televize Prima. Podle ministra vnitra Milana Chovance ale pachatel volal do televize až poté, co zastřelil osm lidí. Podle něj útoku nešlo zabránit. Hlídka, která přijela na místo tragédie, byla také pod palbou a pachateli znemožnila, aby se pohyboval po městě. "Pachatel, když se spojoval s televizí Prima, tak ten čin dokončil," uvedl Chovanec. Podle něj je to ale dalším předmětem vyšetřování policie.

Střelec televizi Prima podle jejích informací zavolal ve 12.56. "Oznámil nám, že je v Uherském Brodě a ať za ním přijedeme. Snažili jsme se zjistit proč, co nám chce ukázat. Na to nám po chvilce odpověděl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší," popsal Pavel Lebduška z TV Prima telefonát, který trval zhruba čtyři minuty. Pachatel poté reportérovi řekl, "že má pistoli, rukojmí a že se zařídí po svém". Novinář se snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii.

Pachatele novinář popsal jako "osobu psychicky zcela na dně". "Představil se nám příjmením, zatím informace nezveřejňujeme, protože je nemáme od policie potvrzené," řekl Lebduška. "Muž byl podle mě pevně rozhodnutý, že to udělá," dodal novinář.

Státní zástupce Roman Kafka řekl, že podezřelý muž nemá kriminální minulost. Motiv policie vyšetřuje, podle Kafky šlo o kombinaci osobních důvodů. O duševních problémech muže zatím nechtěl spekulovat. Muž podle soudního znalce z oboru psychologie čin zřejmě plánoval. Mohl prý trpět pocitem méněcennosti a chtít vyvolat krvavé divadlo, řekl psycholog Jiří Jelen.

Podle sousedů se muž jmenoval Zdeněk K. a on i jeho manželka se chovali zvláštně. Z bytu se prý ozýval křik ženy. Muž byl v důchodu a vycházel ven jen málokdy. "Viděli jsme ho tak jednou za rok," řekla žena, která bydlí ve vedlejším domě.

Město podle mluvčí radnice Elen Sladké hodlá pozůstalým poskytnout morální i finanční pomoc, stejně tak se chce zachovat i Zlínský kraj. "V nejbližší době bude také vyhlášena sbírka na pomoc pozůstalým po obětech," uvedla Sladká. Ve středu v 10.00 se bude na místě tragédie konat pietní akt, památku zesnulých uctí na svém zasedání i zastupitelé města. "Projevy soustrasti přicházejí ze všech stran, ty nejcitlivější jsou z družebních měst," doplnila Sladká. Za oběti byly v Praze i v Uherském Brodě slouženy mše svaté. Poblíž restaurace, kde se střílelo, začali kolemjdoucí zapalovat svíčky, aby uctili památku obětí.  

brod

Muž, který byl v době střelby v restauraci na záchodě, řekl, že uvnitř bylo v tu dobu asi 20 lidí. Z toalety, kde se zamkl, ho vysvobodili až zasahující policisté. Ještě před zásahem policie záchranáři z místa odvezli jednu postřelenou ženu. "Utrpěla střelné poranění a ve vážném stavu byla převezena na ARO uherskohradišťské nemocnice," informoval mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Zraněná servírka je už po operaci. Žena má střelné poranění hrudníku a plic a její stav je vážný, ale stabilizovaný. "Lékaři jsou optimisté, během dopoledne by ji měli probrat z umělého spánku," informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Střelbu policii nahlásil Vlastimil Šmíd, ředitel Centra plaveckých aktivit Delfín, které je vedle restaurace. "Čtyři lidé utekli z restaurace zadním vchodem a ukryli se u nás. Nebyli zranění, jen vyděšení. Já jsem zavolal policii, která téměř okamžitě přijela. Na její pokyn jsme centrum z bezpečnostních důvodů uzavřeli," řekl. 

Očitým svědkem prvních momentů události byl majitel restaurace Pavel Karlík. "Přišel neznámý člověk, vytáhl krátkou zbraň a začal pálit do lidí. Okamžitě jsem spolu s dalšími hosty, kteří potom zavolali záchranku a policii, začal prchat zadním vchodem na ulici. Nejdřív jsme věřili, že to byla třeba jen plynová pistole, ale když z restaurace vyběhla zraněná žena, bylo to jasné," řekl Karlík serveru iDnes.cz.

Jako vyhlášenou jídelnu, která se především v době oběda těší velkému zájmu, popsal restauraci reportérce iHNED.cz šestadvacetiletý Libor. "Byl jsem tam 45 minut před tím, než se to stalo. Chodíme tam od pondělí do pátku na oběd. Je to místní vyhlášená jídelna, v deset otevřou, ve tři končí. Chodí tam lidé z okolních firem, v jedné části Družby je pak hospůdka, tam i večer sedí štamgasti," uvedl.

Vnitřek podniku je členitý a díky tomu se podařilo čtyřem lidem před střelcem utéct. "Byl mezi nimi i jeden známý, který tam byl na obědě po nás. Já tam byl s kolegy z firmy, chodíme tam každý všední den. Střelbu jsme neslyšeli, dozvěděli jsme se o tom až od řidiče, co nám vozí materiál do firmy," řekl.

Hlubokou lítost nad útokem a soustrast pozůstalým vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka, který je momentálně na zahraniční návštěvě. “Jsem stejně jako většina občanů šokován tragickým útokem. Rád bych vyjádřil hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí,” napsal premiér. Požádal prý ministra vnitra Milana Chovance, jenž okamžitě zamířil na místo tragédie, aby osobně dohlédl na vyšetřování. Zděsení nad činem a upřimnou soustrast obětem vyjádřili i prezident Zeman, ministr financí Babiš a předseda Senátu Štěch. 

O střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě informují i světová média. Jako neobvyklou událost pro zemi, která je klidná a nezažila velký útok střelce, popisuje uherskobrodský případ britská BBC nebo ruský list Kommersant. Zároveň připomínají, že jde o jeden z nejhorších násilných činů v historii Česka. Agenturní zprávy o útoku se objevily také na zpravodajských portálech v Indii nebo v Nigérii. Agentura AP připomíná, že v Česku jsou přísné zákony ohledně držení zbraní, ale že se velké oblibě těší myslivost. BBC v této souvislosti tvrdí, že mnoho lidí na venkově vlastní zbraně. Internetový portál britského deníku The Daily Telegraph případu věnuje on-line reportáž.

Výběr případů, kdy bylo v ČR v posledních letech zastřeleno více lidí:

22. července 2003 - Ladislav a John Pacovští zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže. Byli to manžel, syn a zeť ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení.

22. listopadu 2004 - Pětadvacetiletý muž zastřelil v Tučapech na Táborsku po hádce svého otce, matku a o rok mladšího bratra. V roce 2006 byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Březen 2006 - V rodinném domku v Křemži na Českokrumlovsku zastřelil pachatel svou manželku a jejího syna. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen k 19 letům vězení.

8. března 2009 - Jednačtyřicetiletý muž zastřelil při rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě; v nemocnici zraněním podlehl.

22. září 2011 - Muž ve Svitavách několika ranami z krátké střelné nelegálně držené zbraně zastřelil svoji družku a její nezletilou dceru. Následně spáchal sebevraždu.

10. listopadu 2011 - V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích zemřeli po střelbě tři muži včetně pachatele, bratra bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely Karla. Jedna žena byla lehce zraněna.

4. listopadu 2013 - Dva lidé zemřeli a jeden byl těžce zraněn při střelbě v Raškovicích na Frýdecko-Místecku. Oběťmi byla studentka a její dědeček, zraněna byla dívčina babička, motivem činu byla neopětovaný láska. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen učitel angličtiny Ondřej Dlouhý, loni v listopadu si vyslechl trest 27 let vězení.