Třiašedesátiletý vrah z Uherského Brodu si zbrojní průkaz obnovil v lednu. Měsíc poté ho ale policisté vyzvali k lékařské prohlídce, která měla prozkoumat jeho duševní stav. O čtyři dny později Zdeněk K. zastřelil osm lidí v restauraci Družba. Pomalu se tak rýsuje možný motiv masové vraždy.

"Policie svým místním šetřením vyhodnotila tohoto člověka jako rizikového, proto začal ten proces přezkumu. Nemohu předjímat výsledek, ale pravděpodobně na konci tohoto řízení mu měl být ten zbrojní průkaz odebrán," uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj muži nešlo odebrat průkaz ihned, protože pro to nebyly splněny zákonné podmínky.

Pokud by se podle Chovance prokázalo, že někdo při vydání zbrojního průkazu udělal chybu, tak může být potrestán. "To ale strašně předbíháme," dodal Chovanec. Záležet podle něj bude na výsledku policejního vyšetřování.

Rodina střelce byla podle jeho švagra znechucená z toho, že muž tak psychicky labilní mohl držet zbrojní pas. Střelcova rodina opakovaně upozorňovala na rizika, která z tohoto stavu vyplývala, sdělil švagr. Naposledy prý osobně navštívili obvodního lékaře, který je za vydávání zdravotních osvědčení odpovědný, a žádali ho, aby labilní muž zbraň nedostával. Přesto si Zdeněk K. zbrojní osvědčení znovu obnovil.

"Mně to připadá jako systémová chyba, jestliže policista, pokud chce mít vydán zbrojní pas, musí absolvovat náročné psychotesty, aby mu byl vydán, a civilovi stačí potvrzení od obvodního lékaře," komentoval zjištění starosta města Patrik Kunčar.

Ze starostovy výpovědi dále vyplývá, že vrah si restauraci Družba vybral, protože v ní sedělo nejvíce lidí. Provozní restaurace v domě kultury na místním Mariánském náměstí starostovi sdělil, že vrah v den tragédie postával před jeho podnikem a odešel zřejmě proto, že tam v době oběda nikdo nebyl.

DVTV: Do útoku jsem o tomto člověku nevěděl, říká starosta Brodu Kunčar

Kunčar: Příbuzní střelce měli strach, upozorňovali i policii

"Zpětně, když si to vybavuji, ten střelec neřekl ani slovo, přišel a byly slyšet jen výstřely. Ani nepromluvil," uvedl provozní restaurace Petr Karlík, kterému se během střelby podařilo utéct pryč. Podle informací HN se jeden z hostů pokusil vraha zastavit, a dokonce se snažil ho praštit židlí, ale muž ve střelbě pokračoval.

Inspekce prověří policejní zásah

Ministr vnitra Milan Chovanec požádal Generální inspekci bezpečnostních sborů o prověření úterního policejního zákroku. Podle dosavadních informací si myslí, že policie nechybovala. Do konce března chce mimo jiné prověřit, zda lze vylepšit systém kontroly žadatelů o zbrojní průkaz.

"Sešel jsem se s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů i s policejním prezidentem. Požádal jsem je, aby zákrok byl prověřen. Z informací, které mám do dnešního dne, jsem nenabyl dojmu, že by policie pochybila," uvedl ministr. Podle něj se nyní prověřují například jednotlivé telefonáty na tísňovou linku 158 nebo zásah v domě střelcovy manželky.

Chovanec také příští týden ve středu vládě předloží informaci o útoku.

Ministr se chce po této události zaměřit na oblast komunikace se zástupci měst a obcí v krizových stavech, na případnou aktualizaci krizových plánů krajů či na to, zda by i menší kraje neměly mít svou vlastní policejní zásahovou jednotku. Do Uherského Brodu musela přijet zásahová jednotka z brněnského regionu, protože Zlínský kraj vlastní "zásahovku" nemá.

Dalším tématem, kterému se ministr bude věnovat, je výcvik policistů pro specifické situace. "Rozhodneme, jestli je třeba změnit taktické plány policie a výcvik policie. Neříkáme, že taktika policie je špatná a je ji potřeba změnit, ale že je ji potřeba posoudit," vysvětlil Chovanec.

Na konto sbírky přišlo 35 tisíc korun

Uherskobrodská radnice eviduje řadu nabídek pomoci a projevů účasti od lidí i institucí z České republiky i ze zahraničí. Na kontě sbírky vyhlášené na pomoc pozůstalým po obětech úterní střelby je nyní asi 35 tisíc korun, další peníze donesli lidé na radnici v hotovosti.

6373262/0800

Je číslo účtu, kam lidé mohou posílat peníze pro pozůstalé. Peníze přijímá také uherskobrodský úřad v hotovosti.

Zastupitelé ve středu schválili uvolnění půl milionu korun na pomoc lidem, kteří po úterní střelbě v restauraci Družba přišli o své nejbližší. Podle místostarosty Jana Hrdého (ODS) však město zatím nezná jména všech obětí. "Policie je nezveřejní, sbíráme je v terénu, stejně jako média," uvedl Hrdý. Radnice podle něj spolupracuje s policejními psychology.

"Posttraumatický tým Oběť probere s pozůstalými možnosti podpory a v případě jejich zájmu psychologové uvědomí město. Jiný zákonný postup není možný. Došlo k obrovské tragédii a my nemáme možnost zjistit, kteří naši občané zemřeli. Možná by se v tomto směru měla měnit legislativa," řekl Hrdý.

Masakr v uherskobrodské restauraci nepřežilo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Další zraněná žena byla ve vážném stavu převezena do uherskohradišťské nemocnice, se zraněním hrudníku se hned v úterý podrobila operaci, ve středu dopoledne ji lékaři probudili z umělého spánku.

"Její stav je stabilizovaný, je mimo ohrožení života. Policie ji zřejmě vyslechne příští týden, podle jejího aktuálního zdravotního stavu," oznámila ve čtvrtek mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle Hrdého bude pomoc poskytnuta i zraněné ženě a její rodině. "Diskutujeme také o pomoci pro provozovatele restaurace Družba. Je zřejmé, že po této tragédii bude znovuotevření podniku velmi obtížné. Chtěli bychom jednat přímo i s provozovatelem o jeho dalších krocích," doplnil místostarosta.

Podle místostarosty nebylo bydliště třiašedesátiletého pachatele problematickou lokalitou. Jeho jméno prý zaznamenal až po tragédii. "Nebyl to stěžovatel nebo strana sousedských sporů, které by řešila radnice," uvedl Hrdý. Městská policie podle něj na místo vyjížděla spíše kvůli psychicky nemocné manželce útočníka. Přehled výjezdů ale radnice zatím nemá. "Není to tak jednoduché, že bychom to vytáhli z nějakého softwarového nástroje. Budeme to muset dohledat ručně, je to práce na příští týdny," uzavřel Hrdý.

Kunčar: Příbuzní střelce měli strach, upozorňovali i policii