Do vedení ANO se dostali lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci, je přesvědčen poslanec a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný. Volba místopředsedů podle něj byla domluvena a posouvá hnutí směrem ke standardním politickým stranám. Některé si přitom takovým posunem vydláždily cestu do pekel, míní.

Pilný, který se o post místopředsedy také ucházel, to v neděli řekl televizi Prima a České tiskové kanceláři.

"Já jsem říkal, že ve vedení by měli být lidé, kteří se mohou o svoji minulost opřít, kteří mají nějaké zkušenosti, kteří tomu týmu mohou něco přinést, ne takoví ti šíbři, kteří možná už poněkolikáté opakují stejnou strategii," uvedl na pražském sněmu hnutí Pilný.

Konkrétně se zmínil o nově zvolené místopředsedkyni a pražské šéfce hnutí Radmile Kleslové, která má za sebou minulost, o niž se podle něj rozhodně opírat nechce.

Podle týdeníku Euro byla Kleslová, která to popírá, podporučicí komunistické rozvědky.

"Především s tím, jak vystupuje už od oblastních sněmů, Praha není jediný příklad, jsou tady střední Čechy, Ostrava, kde prostě proběhlo to vykosťování jakési už před sněmem," uvedl k tomu, s čím má problém.

Složení nejužšího vedení hnutí podle Pilného není zrovna takové, aby si ho ANO dalo za rámeček. Myslí si, že v něm jsou i lidé, kteří hnutí používají jako výtah k moci, před čímž v sobotu varoval šéf ANO Andrej Babiš. "Já si myslím, že takoví lidé se tam dostali. Jsou i jinde na těch oblastních nebo krajských organizacích. To je samozřejmě pravda," řekl rovněž Pilný.

Pilný, který v sobotu v místopředsednické volbě neuspěl, je přesvědčen, že hlasování muselo být předem domluvené. Viděl prý různé zákulisní manévry, kdy lidé chodili a šeptali si, koho volit. Ze svého neúspěchu si bývalý generální ředitel Microsoftu pro Česko prý těžkou hlavu nedělá, protože ho očekával.

Obraz vedení podle něj zlepšila alespoň volba ministrů obrany a životního prostředí Martina Stropnického a Richarda Brabce do předsednictva, díky čemuž to není "taková katastrofa, jak to vypadalo".

Vyjádřil nicméně přesvědčení, že se hnutí přiblížilo standardním politickým stranám. "Myslím si, že ty strany, které se ubíraly tímto směrem, si vydláždily cestu do pekel, protože u některých už ani nevíme, jak se jmenují," podotkl.

Pro hnutí chce ale dále pracovat. "Já se nedomnívám, že by mně v tom předsednictvo mohlo nějakým zásadním způsobem bránit," dodal poslanec, který se podobně vyjádřil i pro server Aktuálně.cz.

V čele ANO delegáti v sobotu zcela jednomyslně potvrdili zakladatele uskupení, miliardáře a ministra financí Andreje Babiše. Jeho prvním místopředsedou se stal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Řadovými místopředsedy sněm zvolil brněnského primátora Petra Vokřála, místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou, pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou a poslance Jana Volného.

Delegáti bez diskuse schválili úpravy stanov

V neděli delegáti sněmu bez diskuse schválili úpravy stanov uskupení. Jsou vesměs formální, větší obecnosti se dočkaly programové cíle. Stanovy dál potvrzují silné postavení předsedy hnutí Andreje Babiše.

O návrhu stanov se na sněmu nedebatovalo, ač padlo několik pozměňovacích návrhů. O nich se nehlasovalo, delegáti schválili verzi předsednictva a speciální komise 164 ze 173 hlasů. Podle místopředsedkyně hnutí a sněmovny Jaroslavy Jermanové povedou stanovy k posílení demokratičnosti.

Nové stanovy mění například postavení předsednictva. Nebude už jednat jménem hnutí, ale zastupovat je podle ustanovení, které mimo jiné nadále uvádí, že při zastupování jedná samostatně předseda.

Například stanovy ODS charakterizují předsedu jako hlavu, reprezentanta a mluvčího strany. Stanovy ČSSD postavení předsedy nijak zvlášť neupravují kromě toho, že je statutárním orgánem strany jako právnické osoby.

Předsednictvo ANO dostane ze stanov pravomoc nominovat kandidáty do všech druhů voleb. Konečné schvalování kandidátek zůstane výboru hnutí, které tvoří předsednictvo společně s krajskými předsedy. Výbor bude moci kandidátky měnit, a bude navíc taky schvalovat postup pro jejich sestavování.

Dokument, který hnutí předloží k registraci ministerstvu vnitra, obecně posílí postavení předsedů všech orgánů hnutí. Pokud nastane při jakémkoli hlasování rovnost hlasů, rozhodující bude jejich stanovisko.

Stanovy zpřísňují některé požadavky na zájemce o členství i členy. Zájemci o vstup do hnutí budou muset nově předkládat i výpis z trestního rejstříku. Ztratí právo účastnit se jednání místní organizace hnutí a výslovně nebudou moci být voleni a delegováni do orgánů hnutí. Členové budou muset neprodleně oznamovat, že je proti nim vedeno například trestní, přestupkové nebo exekuční řízení.

Mezi důvody zániku členství přibude omezení svéprávnosti. Proti vyloučení se ale budou moci členové hnutí nově odvolat k revizní a smírčí komisi.

Zatímco programové cíle v dosavadních stanovách jsou rozepsány do 10 bodů, nově budou jen ve čtyřech. "Klíčovými hodnotami", jak uvádí dokument, budou svoboda, solidarita nebo zodpovědnost ke spoluobčanům, zdravý rozum a snaha hledat řešení, rodina a soulad mezi generacemi.

Stropnický vyzdvihoval úspory v armádě

Hnutí ANO má na své ministry jiné nároky než koaliční sociální demokracie nebo lidovci. Ve zprávě sněmu ANO to v neděli řekl první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Ministři za ANO podle něj předložili nejvíce návrhů zákonů.

Za největší blamáž v poslední době pak Faltýnek označil spor o platy ústavních činitelů, kdy podle něj premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) shodil dohodu sněmovních stran.

Ministr obrany Martin Stropnický na sněmu vyzdvihoval miliardové úspory v armádě.

Ministr dopravy Dan Ťok si stěžoval na průtahy ve výstavbě dopravní infrastruktury a na absurdní situaci, kdy je na ni dost peněz, ale projekty nejsou dobře nachystány. Ťok rovněž uvedl, že v nových tendrech bude požadovat, aby se na frekventovaných silnicích pracovalo nepřetržitě.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová mluvila především o přípravách nového zákona o zadávacím řízení, který má nahradit zákon o zadávání veřejných zakázek. Zopakovala také, že Česku hrozí nedočerpání evropských dotací v objemu 40 až 85 miliard korun.

Ministr životního prostředí Richard Brabec podotkl, že ministerstvu se podařilo "typickým krizovým firemním řízením" z fondů zachránit miliardy korun a letos chce dodat do ekonomiky z evropských zdrojů skoro 40 miliard korun.

Válkové chyběla podpora vedení ANO

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která k dnešnímu dni rezignovala, si na sněmu ANO postěžovala, že jí velmi často chyběla veřejná podpora ze strany vedení hnutí. Naopak poslanecký klub se za ni otevřeně stavěl, za což mu poděkovala.

Válková ve své zprávě delegátům sněmu připomněla, jakým personálním problémům na ministerstvu čelila. Připustila, že výběr Hany Marvanové na funkci první náměstkyně byl chybou. I proto, že Marvanová podle ní na ministerstvu udělala čistku, při níž odešla řada odborníků.

"Já sám jsem se za paní Válkovou stavěl v každém konfliktu, ať už to byl konflikt se šéfem vězeňské služby, či s paní Marvanovou," uvedl nicméně na závěrečné tiskové konferenci Andrej Babiš.