Babyboom odeznívá, míst ve školkách je dost. Drtivá většina mateřinek prý u zápisu přijme naprosto všechny zájemce. Stačí, aby za sebou měli třetí narozeniny a bydleli ve spádové oblasti, shodují se obce. Jenomže je tu háček: tři roky musí být dětem nejpozději v létě. Podzimní děti už šanci nemají.

"Kapacity už jsme ani nenavyšovali, očekáváme spíš pokles zájemců. V září loňského roku jsme dokonce jednu třídu uzavřeli," říká mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová v anketě Aktuálně.cz, které se zúčastnilo 64 obcí. Situace se podle ní po letech uklidňuje.

Podobně reaguje také Andrea Štenclová z opavského magistrátu. "Očekáváme, že budou přijaty všechny děti, které přijdou k zápisu," říká Štenclová.

Kapacita mateřských škol:

Přesto se řada rodičů s problémy stále potýká. Mateřinky jim dítě na hlídání nepřijmou. Stanovily si totiž vlastní pravidlo: do školky sice vezmou každé dítě, které oslavilo třetí narozeniny, muselo to ale být nejpozději poslední den v srpnu. Někde pak tolerují děti narozené ještě v září. Procento přijatých dětí se tak výrazně pokrátí.

Dvouleté dítě? Školka ho přijme jen výjimečně

Pokud chtějí rodiče umístit do mateřinky ještě mladší dítě, pravděpodobnost úspěchu je podle ankety sotva desetiprocentní. "Pokud totiž školka přijme dvouleté dítě, musí podle vyhlášky snížit počet dětí ve třídě," vysvětluje na webu benešovské mateřské školy MiniSvět ředitelka Monika Kucková. Menším dětem je také třeba věnovat daleko víc času, protože spoustu činností ještě samy nezvládnou.

Například v Mostě jsou mateřské školky připravené přijímat rovněž děti, které budou mít v době zápisu teprve dva roky, třetí narozeniny nicméně musí oslavit od září do prosince. Podmínkou je také to, že už děti nepoužívají pleny.

Ředitel odboru komunikace ministerstva školství Ondřej Macura ovšem povinnost mateřinek snižovat kapacity kvůli mladším dětem popírá. Které děti školka přijme, si stanoví sama školka, záleží přitom na jejích možnostech.

Rodičům, na jejichž ratolest se nedostane, tak nezbývá než umístit dítě do některé z dětských skupin, které v posledních dvou letech vznikají při firmách nebo úřadech. Samy matky si pak zakládají mateřská centra, kde se za pobyt předškoláka platí stovky či tisíce korun měsíčně.

Problémové "satelity"

Podle místopředsedkyně sněmovního školského výboru Vlasty Bohdalové (ČSSD) mohou mít problémy s kapacitami jen větší města s takzvanými "satelity", kde žije mnoho mladých rodin, ovšem bez jakékoliv občanské vybavenosti. "Ani v satelitech už ale není situace dramatická," řekla poslankyně.

Pod ministerstvem školství totiž minulý rok vznikl speciální fond, ze kterého si mohly obce na dostavbu tříd načerpat peníze. Radní mohli vypracovat projekt a stát polovinu z něj zaplatil. "Rozdělilo se tak asi 200 milionů," upřesnila Bohdalová.

Ministerstvo školství udává, že loni navštěvovalo některou z 5085 mateřských školek celkem 363 568 dětí. Předškoláků bylo o zhruba 9 tisíc víc než v roce předchozím. Méně než tři roky měla necelá desetina dětí.

"Odmítnutí si loni vyslechli rodiče 60 281 dětí, předloni mateřinky nevzaly 58 939 dětí," dodává tajemník České školní inspekce Ondřej Andrys.

Resort školství spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí odhadují, že letos se rodiče pokusí umístit do školky kolem 400 tisíc dětí. Přibližně 40 tisíc z nich se ale do mateřinky nedostane.