Roman Pekárek se včera na skok vrátil do rodného Kolína. Historicky první poslanec odsouzený za úplatek sem přijel z pardubického vězení kvůli nepříjemnému pokračování své kauzy: u soudu začal spor, v němž ho radnice žaluje o 26 milionů.

Případ Pekárek v číslech

5 let
dostal koncem roku 2012 bývalý poslanec Roman Pekárek (ODS) za úplatek v roli radního středočeského Kolína. Stal se prvním úřadujícím poslancem odsouzeným za korupci.

1 mil. korun
byl úplatek, o který si Pekárek řekl při prodeji městského pozemku v průmyslové zóně.

15 mil. korun
byla cena pozemku, když ho kolínská radnice v roce 2009 prodávala podnikateli Petru Ličkovi. Podle policejního znaleckého posudku měl ale cenu více než dvojnásobnou.

450 tisíc korun
činila provize pro zprostředkovatelskou firmu. Policisté měli podezření, že i tohle byl tunel: role firmy byla prý v dohodnutém obchodu zbytečná. Neměli ale důkazy, které by obstály před soudem.

Jsou to peníze, o které údajně Pekárek – v roli místostarosty za ODS – připravil město právě korupcí. Na dálničním odpočívadle si před šesti lety dohodl se zájemcem, že mu město prodá pod cenou strategický pozemek. A že milion půjde bokem do Pekárkovy kapsy.

Kolín teď po soudu chce, aby exposlanci nařídil doplatit rozdíl mezi skutečnou cenou a tou "korupční". Po včerejšku je ale dost pravděpodobné, že přinejmenším napoprvé město nebude úspěšné.

Co neviselo na radnici, to neplatí

Vedení Kolína, ve kterém už dnes nesedí nikdo z ODS, argumentuje spisem v kauze, v níž skončil Pekárek na pět let ve vězení. Stojí v něm, že podle propočtů znalců najatých policií měl pozemek v průmyslové zóně hodnotu asi 41 milionů. Pekárek ale dojednal cenu jen 15 milionů.

Podle advokáta města Tomáše Kasala by tedy měla mít radnice nárok na uhrazení škody. I když připouští, že to může být méně než 26 milionů, které město napsalo do žaloby. Po soudu proto radnice žádá, aby nechal zpracovat vlastní expertizu.

"Jestli to má být koruna nebo 50 milionů, to už je věc odborná," řekl advokát města Kasal.
Jenže svůj korupční případ využívá i sám Pekárek: škoda vzniklá městu v samotném rozsudku nikde jednoznačně vyčíslena není. "Neříká se zde nic jiného, než že pan Pekárek spáchal trestný čin. O penězích ani slovo," vysvětloval Pekárkův advokát Jan Matějíček.

Pekárkův právník navíc tvrdí, že město prodej pozemku nikdy oficiálně neohlásilo na úřední desce. Což je krok, bez kterého se podle zákona nesmí parcela prodat. Tedy: podle advokáta Matějíčka byl od začátku obchod neplatný – bez ohledu na cenu. "Takže město teď může klidně majitele požádat, ať pozemek vrátí," prohlásil. Soudkyně Marcela Brejšová včera spor nerozhodla, odložila verdikt na konec března. Ale protože odmítla návrhy na další důkazy a výslechy, dá se předpokládat, že žalobu města zamítne. A je jisté, že Kolín se pak odvolá.

"Bude to průchozí – za milion"

Osmačtyřicetiletý Pekárek, jinak spolumajitel úspěšné tiskárny, byl od vstupu do vysoké politiky značně nešťastnou postavou ODS. Do sněmovny se dostal jako náhradník na uvolněné místo po nespokojené trojici Tluchoř–Fuksa–Šnajdr. A to v době, kdy už byl nepravomocně odsouzený. I proto ho ve straně zrazovali, ať se mandátu vzdá.

Na videu je Roman Pekárek v roce 2010 na kolínském náměstí.

Pekárek však věřil, že u odvolacího soudu vyvázne. Marně – hlavním důkazem totiž byla nahrávka s později také odsouzeným podnikatelem Petrem Ličkou, jehož firma kolínský pozemek získala.

"Abysme tak nějak to měli jaksi průchozí, no tak jsem říkal milion," pronáší na ní Pekárek. Podle odvolacích soudců to byla jasná žádost o úplatek.