Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014 (Přehled) musí podat OSVČ, která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost (ať už hlavní, či vedlejší), nejpozději do pondělí 4. května. Pokud daňové přiznání za podnikatele zpracovává daňový poradce, je lhůta prodloužena do pondělí 3. srpna. O této skutečnosti ovšem musí OSVČ informovat příslušnou správu sociálního zabezpečení do 30. dubna. Přehled se týká i těch podnikatelů, kteří nepodávají daňové přiznání. Ti musí formulář odevzdat do pátku 31. července.

K vyplnění Přehledu doporučujeme využít interaktivní formulář dostupný na webu ČSSZ, který za vás provede mnohé výpočty, a navíc ho můžete ve správném formátu rovnou zaslat skrze rozhraní ČSSZ s elektronickým podpisem nebo skrze vaši datovou schránku. Ani letos ovšem není elektronické podání povinné, stále můžete Přehled podat klasicky na papírovém formuláři. Papírový tiskopis je ke stažení zde. Po jeho vyplnění ho doručte na podatelnu příslušné správy sociálního zabezpečení. 

Vyplnění krok za krokem

Vyplnit Přehled není nikterak složité, pokud využijete interaktivního formuláře. V případě ručního vyplnění papírové verze se neobejdete bez kalkulačky a podrobných vysvětlivek k jednotlivým polím formuláře. Předtím, než se ale pustíte do zadávání příslušných údajů, ujistěte se, že máte k dispozici všechny potřebné dokumenty. K vyplnění budete potřebovat variabilní symbol, který se ovšem neshoduje s vaším rodným číslem, jak je tomu u přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Je to desetimístné číslo, které vám přidělila ČSSZ. Pokud ho nemůžete dohledat (například ve starých Přehledech), obraťte se na příslušný úřad, který vám ho sdělí. 

Dalším zásadním údajem je daňový základ uvedený v daňovém přiznání. V případě, že podnikáte při zaměstnání, budete potřebovat i vyměřovací základ z tohoto zaměstnání. Pokud jste v průběhu roku pobírali nemocenské dávky, připravte si k nim příslušné dokumenty, stejně tak, pokud se účastníte druhého pilíře důchodového pojištění. 

Vše potřebné již máte připraveno a můžeme přejít k samotnému vyplnění. V oddíle označeném písmenem A vyplníte své osobní údaje. Zaskočit vás zde může pouze položka variabilního symbolu, o níž jsme hovořili. V oddíle B vyplníte údaje o vašem daňovém přiznání. Pokud jste poplatníkem daně z příjmu stanovené paušální částkou, vyplníte datum, kdy byl předložen protokol o této platbě. 

V části C vyznačíte, ve kterých měsících jste vykonávali samostatně výdělečnou činnost. Vyberete z možností hlavní, vedlejší, případně obojí. Pokud jste byli OSVČ po celý rok, zaškrtnete poslední nabízené pole. Činnost je považována za vedlejší SVČ v těch kalendářních měsících, v nichž aspoň po část měsíce byla vykonávána SVČ a současně aspoň po část této doby trvala jedna ze skutečností uvedených v oddíle D v řádcích 19 až 23. Za důvody vedlejší činnosti se považuje, pokud OSVČ: 

  • Vykonávala zaměstnání (ř. 19).
  • Měla nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod (ř. 20).
  • Měla nárok na rodičovský příspěvek (ř. 21.1) nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců (ř. 21.2).
  • Osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I, nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II–IV (ř. 21.3).
  • Vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky (nesmí jít o vojáky z povolání) (ř. 22).
  • Byla nezaopatřeným dítětem (ř. 23).

V oddíle E vyplníte, zda se dobrovolně účastníte nemocenského pojištění nebo důchodového spoření ve druhém pilíři.

Stanovení daňového základu

Pokračujete oddílem označeným písmenem F, který je hlavní stěžejní částí formuláře. Vyplňujete zde totiž konkrétní částky. Řádek 26 reprezentuje výši daňového základu, který vyčtete z daňového přiznání. Za daňový základ se u OSVČ, která není povinna podávat daňové přiznání, považuje příjem ze SVČ po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Za daňový základ OSVČ, která je poplatníkem daně z příjmů stanovené paušální částkou, se považuje předpokládaný příjem po odpočtu předpokládaných výdajů. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se