Během své návštěvy severočeského Turnova se Miloš Zeman poprvé obšírněji vyjádřil ke své cestě do Moskvy, kde 9. května, jako zřejmě jediný zástupce EU, oslaví konec druhé světové války po boku Vladimira Putina.

"Já tam nejedu na mezistátní rozhovory, ale na oslavu konce války. Jedu tam uctít památku 20 milionů sovětských občanů, kteří zemřeli. A jsem na to hrdý, že tam jedu," prohlásil prezident při debatě s turnovskými občany v místním kulturním centru Střelnice.

Na dotaz jednoho ze zastupitelů města, zda nemá pocit, že tato cesta není v zájmu České republiky, Zeman prohlásil, že o svém záměru debatoval jak s premiérem, tak s ministry zahraničí či obrany a že mu nikdo z nich neřekl, že jezdit nemá.

Poslanec TOP 09 a bývalý starosta nedalekých Semil namítl, že není vhodné, aby si česká hlava státu konec 2. světové války připomínala na vojenské přehlídce armády, která anektovala Krym a která "rozpoutává třetí světovou válku".

I pro něj měl Zeman odpověď: "Rusko žádnou třetí světovou válku nerozpoutává." A dodal, že neexistují žádné důkazy o tom, že by to byli Rusové či proruští separatisté, kdo sestřelil nad Ukrajinou letadlo s více než 200 cestujícími. Prý existuje i verze, že to byla ukrajinská stíhačka.

Zemanův šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček nedávno v rozhovoru pro DVTV prezidentovu cestu do Moskvy, kam za Putinem dorazí i severokorejský diktátor Kim Čong-Un, označil za důležitý diplomatický krok. Prý je důležitější být vidět s autoritáři z významných asijských zemí než s premiéry nepříliš důležitých evropských států.

Co se situace na Ukrajině týče, kolem té se točila většina debaty s obyvateli Turnova. Část zastupitelstva totiž sepsala takzvanou Turnovskou výzvu, v níž Zemana vyzvala, aby více vážil svá vyjádření hlavně v zahraniční politice.

"Na východě Ukrajiny nyní panuje byť křehké, ale aspoň nějaké příměří," prohlásil například Zeman s tím, že to je příležitost, aby se protiruské ekonomické sankce buď úplně zrušily, nebo aspoň zmírnily. A že v tomto ohledu má stejný názor jako třeba šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý či ministr průmyslu Jan Mládek.

Protestní transparent proti prezidentu Zemanovi
Foto: Luboš Kreč