Rámcová dohoda o íránském jaderném programu vyvolala nejen nadšení mezi těžce zkoušeným íránským obyvatelstvem, ale také mezi byznysmeny po celém světě.

Nadšení je ale předčasné, kromě toho, že dohoda zdaleka není finalizována a může kdykoli ztroskotat, tak efekt odstranění sankcí bude cítit v nejlepším případě koncem letošního roku. Nejhůře jsou na tom americké firmy.

Zatímco evropské sankce jsou spojeny s íránským jaderným programem, americké sankce byly zaváděny od roku 1979 a jsou spojeny s celou řadou věcí, od porušování lidských práv po podporu mezinárodního terorismu.

A co hůře, některé byly odhlasovány Kongresem, který je také musí zrušit, což vzhledem k rozvržení sil mezi demokraty a republikány nebude snadným úkolem.

"Mám v kanceláři pověšený velký plakát, kde jsou všechny sankce proti Íránu a teď to budu muset projít a označit si, co se nyní smí a co ne," řekl agentuře Bloomberg Danforth Newcomb, washingtonský právník, který se specializuje na poradenství firmám ohledně obchodu s Íránem. Americké firmy si tak nejspíše budou muset nechat zajít chuť na nejlukrativnější zakázky v energetice, letectvu, počítačích nebo automobilovém průmyslu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se