Rodiny lidí ukrývajících se v židovském obchodě, který v lednu v Paříži přepadl ozbrojený islamista, obvinily francouzskou televizní stanici BFM, že svým živým zpravodajstvím ohrozila život ukrývajících se klientů. Obrátily se kvůli tomu na soud. Sdělila to v pátek pařížská prokuratura. Stanice se k tomu zatím nevyjádřila.

Úřady zahájily předběžné vyšetřování způsobu, jakým zpravodajská stanice BFM událost kryla. Zjišťují, zda by proti ní mohla být vznesena obžaloba za ohrožování lidských životů, řekla novinářům mluvčí prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová. Je podle ní příliš brzy hovořit o tom, jaký trest může stanici hrozit.

Reportéři stanice BFM v živém vysílání prozradili, že v rozlehlém obchodě s košer potravinami se některým nakupujícím podařilo ukrýt před útočníkem. Právníci jejich rodin nyní tvrdí, že životy ukrytých lidí by ohrozilo, kdyby to zaslechl islamista, který zde nakonec zavraždil čtyři židovské zajatce. "Je to zázrak, že nedošlo k více obětem," řekl právník Patrick Klugman.

"Média se zachovala, jako by chtěla útočníky vyprovokovat," řekl Klugman podle britského deníku The Guardian.

Když střelec Amedy Coulibaly přepadl 9. ledna velkoprodejnu na východním okraji Paříže, jednomu zaměstnanci se podařilo ukrýt skupinku klientů v suterénu. Islamista o nich zjevně nevěděl. Ukrývající se lidé kontaktovali pomocí mobilů své příbuzné a blízké. "Když se informace dostala na veřejnost, nastala naprostá panika mezi lidmi v suterénu a jejich blízkými. Mohlo to znamenat jejich konec," vysvětlil Klugman.

Atentátník Coulibaly přepadl Hyper Cacher brzy odpoledne a několik hodin v něm držel jako rukojmí dvě desítky lidí. Čtyři židovské zákazníky zavraždil, než ho zlikvidovala zásahová jednotka.

Drama se odehrálo dva dny poté, co jiní dva teroristé, bratři Chérif a Said Kouachiovi, zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. V redakci i mimo ni povraždili 12 lidí. Policie je pak rovněž 9. ledna zastřelila.