Řízení letového provozu (ŘLP) loni meziročně zvýšilo zisk na 536 milionů, tržby činily bezmála 3,4 miliardy Kč. Proti roku 2013 firma vydělala o 28 milionů korun více. Zisk vzrostl přes snížení počtu přeletů přes střední Evropu v důsledku ukrajinské krize, hospodaření firmy vylepšil prodej nevyužívané budovy na pražském Smetanově nábřeží za 210 milionů korun.

Výpadek výnosů za navigační služby kvůli bezpečnostní krizi na Ukrajině vyčíslilo ŘLP na 85 milionů korun. Další finanční ztráty způsobilo menší využívání českých letišť leteckými dopravci. Poplatky za letové navigační služby tvořily 89 procent příjmů ŘLP, zbytek připadal na komerční činnosti, jako je výcvik dispečerů a posádek letadel v rámci letecké školy ŘLP.

Výrazně větší část příjmů dispečerů představují přelety letadel přes území ČR, zatímco navádění letadel na přistání tvoří jen 13 procent příjmů. Největšími zákazníky tuzemských dispečerů byly německá Lufthansa, Emirates ze Spojených arabských emirátů, Turkish Airlines a Qatar Airlines.

Zisk ŘLP by podle mezinárodních předpisů měl směřovat z velké části do rozvoje letectví. Podle podniku budou peníze využity například pro nákup nového radarového systému pro řízení provozu. Toto zařízení, které ŘLP kupuje od francouzského výrobce Thales, vyjde na zhruba miliardu korun. Část peněz ale může jít prostřednictvím takzvaného fondu zakladatele státu. V polovině února například požádalo ministerstvo dopravy vládu o uvolnění sta milionů z tohoto fondu na projekty v rámci rozvoje dopravní infrastruktury.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.