V pondělí začal v Turecku proces, v němž je 45 osob obžalováno z podílu na loňském neštěstí v uhelném dole v Somě, kde zemřelo 301 horníků. Informovala o tom agentura AFP. Osm lidí včetně vysokých manažerů společnosti, která důl provozuje, by v případě odsouzení mohlo dostat doživotní tresty. Vyšetřování důlní tragédie v Turecku provází značná kritika od veřejnosti, protože k zodpovědnosti nebyl pohnán žádný z politických představitelů.

Soudní řízení začalo ve městě Akhisar za velmi přísných bezpečnostních opatření, protože případ vzbuzuje obrovské vášně. Projednávání se účastní i stovky pozůstalých po obětech neštěstí, které bylo nejhorší takovou tragédií v dějinách Turecka.

Prokuratura obžalovala celkem osm lidí z vraždy. Je mezi nimi například Can Gürkan, generální ředitel a zároveň syn majitele společnosti Soma Kömür Işletmeleri, která důl vlastní.

Stejně státní zástupce klasifikoval i vinu v případě hlavního šéfa dolu Ramazana Dogrua, výkonného ředitele Akina Çelika, dvou důlních inženýrů a tří vedoucích směn. Ti se slyšení osobně neúčastní kvůli obavám úřadů o jejich bezpečnost. Dalších osm lidí může skončit za mřížemi na 32 měsíců až 20 let za zabití z nedbalosti.

Po výbuchu a následném požáru pod zemí zemřelo v Somě loni v květnu 301 lidí, většina z nich se udusila. Přes 160 horníků utrpělo zranění. V dole bylo v okamžiku výbuchu skoro 800 horníků, 486 z nich vyvázlo živých. Záchranné práce trvaly několik dní.

V Turecku se od té doby intenzivně debatuje o standardech bezpečnosti práce horníků. Odborníci došli k závěru, že za neštěstí může i slabší regulace, která měla do důlního odvětví přilákat investory a pomoci jim zvýšit zisky, napsal deník Zaman. Vláda ale jakékoli pochybení odmítla, odpovědnost nepřijal ani žádný z místních politiků.

Vyšetřovací zpráva uvádí, že v dole chyběla evakuační komora, horníci neměli k dispozici ani funkční plynové masky. Kromě toho kvůli nedostatečné údržbě pořádně nefungovaly senzory signalizující přítomnost nebezpečných plynů.