Vláda ve středu napodruhé schválila květnovou cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Minulý týden vláda projednávání tohoto bodu přerušila kvůli sporům okolo možné účasti Zemana na kontroverzní vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Prezident se jí ale nakonec nezúčastní, a tak dostal od kabinetu zelenou.

Právě účast na přehlídce ruských ozbrojených sil, kterou kvůli ruské anexi Krymu a podpoře povstalců na Ukrajině většina západních státníků bojkotuje, byla trnem v oku některým členům kabinetu. Kromě ministrů za KDU-ČSL ji nejvíce odmítali vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Pouze ČSSD ústy premiéra Bohuslava Sobotky deklarovala, že prezidentovu cestu blokovat nebude.

Kvůli rozdílným názorům ministrů vláda minulou středu na nočním zasedání schvalování Zemanovy návštěvy přerušila a pověřila šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby do následujícího týdne získal podrobnosti o programu prezidenta v Moskvě. Podle médií se měl také pokusit Zemana přesvědčit, aby se přehlídky po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského diktátora Kim Čong-una neúčastnil.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pátek oznámil, že v době konání vojenské přehlídky se prezident v ruské metropoli sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem. Dodal, že šlo o nezávislé rozhodnutí hlavy státu a masivní kritika možné účasti na přehlídce v něm prý nehrála žádnou roli. Vládní i opoziční politici tento krok přivítali.

Zeman do Moskvy odletí večer 8. května. Následující den tam podle Ovčáčka kromě schůzky s Ficem položením věnce uctí památku 150 000 sovětských vojáků, kteří přišli o život při osvobozování Československa. Právě uctěním památky rudoarmějců prezident zdůvodňoval svou cestu do Ruska, které kvůli svému zasahování do krize na Ukrajině čelí západním sankcím. Kdyby tam nejel, považoval by to prý za urážku padlých vojáků. Do vlasti se Zeman vrátí 10. května.