Čeští lékaři varují: až desetina populace má chronicky poškozené ledviny. Polovina z nich přitom o svém problému neví. Na dialýze, při které lékaři čistí krev uměle, proto skončí doslova ze dne na den – po kolapsu.

"Každý desátý Čech má významně sníženou filtrační funkci ledvin. Nejčastěji je to kvůli cukrovce, vysokému tlaku nebo poruchám prokrvení ledvin," potvrzuje šéf Kliniky nefrologie při pražské Všeobecné fakultní nemocnici Vladimír Tesař.

Úmrtnost na selhání ledvin je přitom podle něj vysoká. Během léčby dialýzou zemře každoročně až dvacet procent pacientů. Česká nefrologická společnost proto navrhuje změnu: Pacienti by se měli víc hlídat. Vyšetření moči, při kterém se dá poškození ledvin včas odhalit, se má stát běžnou součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře.

"Navrhujeme ministerstvu zdravotnictví, aby přidalo do vyhlášky o preventivních prohlídkách i laboratorní vyšetření sérového kreatinu u pacientů nad padesát let. Měla by se provádět tři vyšetření jednou za pět let," přiblížil Tesař.

Rizikové skupiny: kuřáci a cukrovkáři

Pod větším drobnohledem by se měli ocitnout také někteří mladší pacienti. Konkrétně ti, kteří patří do rizikových skupin – mají vysoký krevní tlak, cukrovku, trpí obezitou nebo kouří. "Praktičtí lékaři by se měli zaměřit i na lidi, v jejichž rodině už se někdy onemocnění ledvin objevilo," pokračuje lékař.

Podle Jany Skoupé z Medicínského datového centra při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy změna pomůže tisícům lidí. A nejen to. Vydělají i pojišťovny. Zatímco za jednoho pacienta na dialýze dají kolem 700 tisíc korun, za test moči, který může selhání ledvin předejít, zaplatí jen 25 korun. 

Poslanci sněmovního zdravotního výboru proto souhlasí. "Návrh rozhodně podpoříme. Pokud může dvacet slov ve vyhlášce zlepšit kvalitu života mnoha pacientů, a ještě k tomu ušetřit peníze na léčení, není co řešit," vyjádřil se například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ministerstvo podle něj může změnu do dokumentu zapracovat okamžitě.

Vedení resortu zdravotnictví se prozatím k navrhovanému znění vyhlášky nevyjádřilo.

Místo center domácí čištění

Lékaři však upozornili ještě na jeden problém: Nejenže se v Česku selhání ledvin málo předchází, ale léčení se zbytečně prodraží. Většina lidí totiž stále končí v některém ze 103 velkých dialyzačních center. Na nich jsou pak doživotně závislí.

"V jiných zemích Evropy se mnohem častěji využívá břišních dialýz, se kterými si mohou lidé krev filtrovat sami doma," upozorňuje přednosta Kliniky nefrologie Transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický. 

Domácí způsob léčení je mnohem levnější. Pojišťovnám jednak odpadají náklady na provoz drahých center, platit nemusejí ani přepravu pacientů. Lidé se totiž musejí do středisek svážet nejméně třikrát týdně.

"S břišní dialýzou navíc mohou pacienti pracovat i cestovat. Platí daně a nejsou závislí na sociálních dávkách od státu," podotýká Viklický. V Nizozemí si proto podle něj čistí krev přímo doma pětina nemocných, v Anglii nebo Skandinávii je to dokonce více než třetina nemocných.

Podle náměstka pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Hoňka ale není mezi českými pacienty o břišní dialýzu příliš velký zájem. 

V zahraničí se podle Viklického také daleko více transplantuje. "V Česku podstoupí transplantaci ledvin stále jen desetina pacientů," říká lékař. Nová ledvina pak pacientům slouží deset až patnáct let.