Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) odvolal ve čtvrtek ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka (37). Serveru Romea.cz. informaci potvrdila ministrova mluvčí Jarmila Balážová.

Šimáček řekl, že zatím do konce června zůstává zaměstnancem úřadu. Agenturu vedl od února 2009. Řízením Dienstbier pověřil vedoucí jednoho z odborů agentury Alenu Zieglerovou. Ona i ostatní pracovníci agentury se za svého odvolaného šéfa postavili. Ministra otevřeným dopisem vyzvali, aby své rozhodnutí ještě zvážil. Pod dopis se podepsalo 53 pracovníků agentury.

Původní informaci serveru Romea.cz potvrdil sám Šimáček. "Je to pravda, byl jsem odvolán bez toho, že bych byl předem upozorněn, že by k tomu mohlo dojít," řekl pro HN. 

Vládní agentura začala fungovat v březnu 2008. Šimáček ji pak vedl od února 2009. Do funkce ho jako vítěze výběrového řízení jmenoval tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Předtím Šimáček působil osm let v organizaci Člověk v tísni a spolupracoval také s dalšími veřejně prospěšnými společnostmi, byl i na ministerstvu školství.

Podle několik let staré analýzy v Česku existují asi tři stovky takzvaných vyloučených lokalit, tedy chudinských domů a čtvrtí. Žilo v nich kolem 80 tisíc lidí, a to převážně Romů. Zkušenosti z terénu ale ukazují, že těchto ghett přibývá. Jsou jich zhruba čtyři stovky.

Agentura spolupracuje s městy a obcemi, v nichž problematická místa jsou. Její poradci mají přispět k navázání kontaktů mezi místní radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které by se měly společně snažit situaci zlepšit. Nyní agentura působí ve 36 místech. Šimáček už dřív řekl, že by do konce roku 2019 měla nabídnout podporu celkem více než 70 městům a obcím.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bývalý šéf míní, že jeho odvolání přišlo pro agenturu v nejméně vhodnou chvíli. Navázala spolupráci s velkými městy jako Brno a Ostrava, ve vybraných městech pak finišují přípravy strategických plánů pro čerpání peněz z EU. Do roku 2023 Česko může na sociální začleňování získat až deset miliard.

"Dospěli jsme do momentu, kdy města agentuře důvěřují. V době, kdy na agenturu nejsou žádné stížnosti, je nešikovné zbavit ji hlavy," řekl Šimáček. Věří, že personální změny agenturu neoslabí a jeho tým projekty úspěšně "dotáhne do konce".

Mnozí odborníci, úředníci i samotní Romové činnost agentury hodnotí pozitivně. Podle nich se díky jejímu přispění situace v řadě problémových lokalit zlepšila a lepší je tam i soužití s okolím. Agentura má ale i své kritiky. Podle některých není třeba jasné, kolika Romům vlastně skutečně pomohla začlenit se do běžného života.