Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky v úterý zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na Peroutkovu adresu. Chce, aby se za ně hlava státu omluvila. O podání žaloby informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka půjde o soud "nad českými dějinami, nad obdobím druhé republiky a počátku protektorátu".

Od pondělí Hrad zveřejňuje Peroutkovy články, které považuje za kontroverzní. V pondělí to byl text s názvem Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost.

V úterý pak článek z 27. srpna 1939 Povinnost je jasná, zveřejněný původně v Lidových novinách. 

Ovčáček tvrdí, že je zcela zřejmé a zarážející, že zveřejňování kontroverzních článků Peroutky urychlilo podání žalob.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl v lednu Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka článek s názvem Hitler je gentleman nikdy nenapsal. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman tak ale zatím neučinil, i když po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se proto rozhodla domoci se omluvy žalobou na stát. "Já si myslím, že si člověk nemá nechat všechno líbit," oznámila minulý týden.

Ústavní právník Jan Kysela vyjádřil přesvědčení, že by možná správnější cestou, jak se omluvy domáhat, byla přímá žaloba na Zemana jako na toho, kdo do osobnostních práv mohl zasáhnout.

"Tohle je klasický civilněprávní delikt," řekl s tím, že takové jednání nekryje prezidentská imunita. Soud podle něj nyní bude muset zvážit, do jaké míry je možné konkrétní výroky hlavy státu přičíst České republice.

Žaloba na stát byla v uplynulých letech podávána z nejrůznějších příčin. Stát žaloval například bývalý středočeský hejtman David Rath kvůli období, kdy byl ve vazbě a které později Ústavní soud označil jako protiprávní, nebo bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř kvůli odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě. Žaloby na stát byly podány například kvůli kontroverzním sKartám, město Ostrava žalovalo stát kvůli znečištěnému ovzduší.