Podnikatel Tomáš Pitr podal ústavní stížnost proti verdiktu v kauze daňových úniků z roku 1994, uvedla bez dalších podrobností mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Miroslava Sedláčková. Justice Pitra předloni poslala na čtyři roky do vězení. Část si však odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku trestu na podmínku.

Spolu s Pitrem trestný čin podle obžaloby spáchal také další podnikatel Miroslav Provod. Žádný trest ale kvůli amnestii dostat nemohl. Oba podali také dovolání, Nejvyšší soud je však koncem loňského roku odmítl jako zjevně neopodstatněná.

I Provod nedávno podal ústavní stížnost, podle dostupných informací se ale netýká verdiktu trestního soudu, směřuje proti jinému rozhodnutí ve správním soudnictví.

Obžaloba v kauze daňových úniků tvrdila, že se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Předloni do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které už Provodovi nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci, shodně jako Pitr totiž vinu popírá. Pitra amnestie nezahrnula kvůli tomu, že se skrýval v cizině.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl už dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl ze země, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Uložený souhrnný trest, respektive jeho zbytek, si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však loni v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr novinářům po odchodu ze soudní síně.