Iniciativa „Islám v Česku nechceme“ nevylučuje, že založí politickou stranu. Podle jejího lídra Martina Konvičky totiž není dlouhodobě možné ovlivňovat politické dění z ulice psaním dopisů nebo cestou základního aktivismu. Řekl to dnes novinářům na ideové konferenci hnutí, které odmítá islám.

Odborníci z ministerstva vnitra iniciativu zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

Iniciativa uspořádala několik protiislámských demonstrací v Česku. Podle aktuální zprávy ministerstva vnitra však nedokázala početnější účast na protestech využít k tomu, aby se hnutí přeměnilo na politickou stranu. "Lze předpokládat, že v krátkodobém horizontu zájem o její aktivity upadne," konstatuje zpráva vnitra.

Stoupenci platformy jsou podle vnitra aktivní hlavně na internetu.

Podle Konvičky se musí iniciativa zaměřit i na jiná politická témata než odmítání islámu, aby případně mohla vzniknout strana a uspět. Nyní se však podle něj zakládají krajské pobočky hnutí.

Prý ale zatím není jasné, jak strana případně bude vypadat, a vede se o tom debata se stoupenci. "Nevíme, zda půjde o blok vlastenecky zaměřených stran, o nezávislé kandidáty, nebo zda začneme vytvářet stranu, která za deset let vyhraje volby," prohlásil Konvička.

Iniciativa nyní chce prostřednictvím některých poslanců hnutí Úsvit prosadit novely zákonů, které by třeba zakázaly rituální porážení zvířat.

Dosáhnout chtějí také, aby církve při registraci musely mít od tajných služeb povolení, že neohrožují bezpečnost země, nebo změny v trestním zákoníku, který by se týkaly trestů za to, když se někdo zapojí do bojů na straně islamistů.