Některé české cestovní kanceláře ruší kvůli masivnímu zemětřesení zájezdy do Nepálu a začínají zákazníkům nabízet náhradní termíny i jiné destinace. V pondělí to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jan Papež. Sobotní otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v Nepálu od roku 1934 a vyžádaly si podle dosavadních zjištění více než 3200 obětí. Zatím ale nejsou informace o tom, že by mezi nimi byli Češi.

"Cestovní kanceláře hledají náhradní řešení. Předpokládáme, že zájezdy na květen a červen se neuskuteční, nebo jen ve velmi omezené míře," uvedl Papež. Přesun letenek na jiný termín už pro cestující do nepálského Káthmándú nabídl tuzemský prodejce letenek Letuska.cz.

Naopak cestovní kanceláře sdružené do konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) zájezdy v nejbližších termínech uskuteční, sdělila tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Nutné ale bude v řadě případů upravit program, protože některé trasy jsou v Nepálu neprůjezdné.

Ročně kvůli vysokohorské turistice do Nepálu vyrazí podle AČCKA na tisíc Čechů, polovina z nich na vlastní pěst a druhá polovina využívá služeb cestovních kanceláří. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu momentálně 194 Čechů a s 34 z nich se nepodařilo navázat kontakt. Hlavní turistická sezona v této zemi trvá od dubna do května a pak po letní přestávce od září do října.

Pozdější termíny podle sdružení cestovních kanceláří zatím ohrožené nejsou. Jako náhradní destinace za Nepál přicházejí podle Papeže v úvahu například čínský Tibet nebo Ladakh v Indii. Poslední možností je zrušení zájezdu a vrácení peněz.

První Češi by se podle dřívějšího vyjádření ERV Evropské pojišťovny z Nepálu měli začít vracet během pondělí. Podle Vlastimila Divokého z ERV Evropské pojišťovny je situace v zemi komplikovaná a panuje zde chaos. "Lety jsou plně obsazené a mobilní sítě fungují sporadicky," uvedl v neděli Divoký.