Ničivé zemětřesení v Nepálu bylo noční můrou, kterou vědci očekávali. Seismolog Aleš Špičák je i tak přesvědčen, že "vědci žádný signál neměli, jenom ten, že jde o oblast kde k silným zemětřesením dochází." Poslední velké zemětřesní v oblasti bylo před osmdesáti lety". Periodicita silných zemětřesení v postižené oblasti je 80 až 100 let.

I skutečnost, že se v zemi minulý týden konala geologická konference, neměla posle Špičáka na případný vývoj kolem tragédie žádný vliv. Vědci čistě konstatovali statistická data.

Vysoký počet obětí je přitom odvislý od míry modernosti tamní infrastruktury. V chudších zemích jako je Nepál jsou potom následky stejně silného zemětřesení daleko ničivější, než například v Japonsku nebo Kalifornii.

DVTV: Varovat před zemětřesením pořád nikdo neumí, říká seismolog

Oblastní, kde je obdobná katastrofa "na spadnutí", je několik a ve vědecké komunitě se o nich hodně diskutuje. Na takových místech se zahajují projekty, které by přinesly informace, jež by mohly napomoci přípravám na katastrofu.

Podle Špičáka bylo "zemětřesení v San Franciscu naposled v roce 1906 a má se za to, že zlom San Andreas, který, San Franciscem prochází, by mohl toto zemětřesení v nejbližší době zopakovat." 

Dalším takovým příkladem je Severoanatolský zlom v Turecku, jehož část prochází nedaleko Istanbulu. Tam k poslednímu silnému zemětřesení došlo někdy v polovině 18. století. A velké poslední zemětřesení v oblasti před patnácti lety se těstě před Istanbulem přímo na zlomu zastavilo. "Na řadě je teď další úsek zlomu. Neví se, jestli to bude teď nebo za několik let, ale rozhodně to nebude trvat dlouho," dodal Špičák.

DVTV: Varovat před zemětřesením pořád nikdo neumí, říká seismolog